^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

WALORY ŻYWNOŚCI POZYSKIWANEJ Z PRODUKCJI EKOLOGICZNEJ

Z uwagi na dużą ilość chorób cywilizacyjnych, których występowanie przypisywane jest niewłaściwej diecie w tym spożywaniu produktów o niskiej wartości odżywczej następuje zainteresowanie produktami ekologicznymi. Żywność ekologiczna to żywność pochodząca z rolnictwa ekologicznego, wytwarzana według jego zasad i podlegająca stałej kontroli na etapie produkcji, przechowywania, przetwarzania i zbytu. W produkcji ekologicznej wszystkie procesy technologiczne odbywają się zgodnie z zasadami zawartymi w Rozporządzeniu Rady (WE) 834/2009 z 28.06.2007r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Każde gospodarstwo realizujące zobowiązanie w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” podlega corocznej kontroli (certyfikacji) potwierdzającej realizację kryteriów ekologicznego gospodarowania. Stąd też z uwagi na możliwość stosowania tylko naturalnych środków w procesie produkcji żywności ekologicznej, jest ona określana często jako bezpieczna i odznacza się wysokimi wartościami odżywczymi. Potwierdzeniem mogą być badania prowadzone przez naukowców w Polsce i na świecie.

Amerykańska ekspert żywienia-Virginia Worthington z Johns Hopkins University- przeanalizowała wyniki 41 szczegółowych projektów badawczych, w których naukowcy porównywali wartość odżywczą i składniki m.in. różnych warzyw i owoców pochodzących z upraw ekologicznych oraz konwencjonalnych. Okazało się, że przeciętnie produkt „ekologiczny” zawiera między innymi: 27% więcej witaminy C, 21% więcej żelaza, 29,3% więcej magnezu oraz 13,6% więcej fosforu. Jednocześnie produkty ekologiczne zawierały 15,1% mniej szkodliwych azotynów niż produkty konwencjonalne.

Również prace prowadzone przez naukowców pod kierownictwem Profesor Ewy Rembiałkowskiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) wskazują na fakt, iż surowce z upraw ekologicznych pod wieloma względami przewyższają te pochodzące z upraw konwencjonalnych.

Surowce ekologiczne zawierają zdecydowanie mniej składników niepożądanych dla zdrowia, a jednocześnie zdecydowanie więcej suchej masy oraz składników korzystnych dla zdrowia, w tym witaminy C, związków fenolowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Zgodnie z wynikami badań przetworzona żywność ekologiczna ma podobne wyżej opisane cechy jak surowce, z których jest produkowana. Ponadto zarówno ekologiczne surowce, jak i produkty przetworzone są w badaniach konsumenckich wyżej oceniane pod względem smaku i zapachu niż produkty konwencjonalne.

Źródło:

Rozporządzenie Rady (WE)834/2009 z 28.06.2007r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) 2092/91;

Kazimierczak R, Rembiatowska E (2007): Żywność ekologiczna- postęp w żywieniu. Postępy techniki przetwórstwa spożywczego;

https://jemyeko.com;

www.poradnikzdrowie.pl

 

zywn eko

Zdjęcie pochodzi ze strony www.sadyogrody.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com