^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Kreatywność w przedsiębiorczości na obszarach wiejskich - cykl 12 webinariów

 logotypy ksow 01

 

 

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie realizuje operację pn. "Kreatywność w przedsiębiorczości na obszarach wiejskich- cykl 12 webinariów"Operacja polega na zorganizowaniu cyklu webinariów, których tematem przewodnim jest „Kreatywność w przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”.

Cykl składa się z 12 osobnych modułów, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu dotyczącemu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Operacja łączy w sobie praktyków, przedstawicieli uczelni wyższych, ekspertów, przedstawicieli Centrum Doradztwa Rolniczego, przedstawicieli JST, NGO, LGD, mecenasa, animatorów przedsiębiorczości z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, rolników, przetwórców, przedsiębiorców wiejskich, właścicieli zagród edukacyjnych, właścicieli agroturystyk, właścicieli gospodarstw opiekuńczych z odbiorcami z grupy docelowej i służy podniesieniu wiedzy.

Efektem długoterminowym jest zdobycie i upowszechnienie wiedzy z zakresu kreatywności w przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, co służy kreowaniu nowych miejsc pracy, podejmowaniu działalności na obszarach wiejskich, rozwoju istniejących podmiotów gospodarczych na obszarach wiejskich, udoskonaleniu metod marketingowych i promocyjnych przedsiębiorczych inicjatyw na obszarach wiejskich, dywersyfikacji dochodów z gospodarstw. To co realnie przełoży się na atrakcyjność zarówno turystyczną jak i wzrost atrakcyjności do zakładania działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Już sam wzrost nowych miejsc pracy, dywersyfikacja dochodów i rozwoju istniejących przedsięwzięć przełoży się w efekcie długofalowym na rozwój obszarów wiejskich.

plakat kreat

Wiecej informacji na temat realizowanej operacji udziela Renata Rosiek 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon:  509 681 066 

Harmonogram cyklu 12 webinariów:

1. Kreatywność w przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Odcinek poprowadzi Grzegorz Cetner z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu. Doświadczony prezenter CDR, szkoleniowiec, moderator, zajmujący się od wielu tematyką przedsiębiorczości i różnorodnymi pozarolniczymi inicjatywami na polskiej wsi.

Zgodnie z tematyką, w kreatywny i ciekawy sposób, przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące poszukiwania kreatywności w pomyśle na biznes, od momentu uruchamiania działalności, po działania promocyjne i organizacyjne. Zastanowimy się razem nad tym, co może pomóc przedsiębiorcy w kreatywnym działaniu, jakie są istotne zasady ułatwiające działanie w dzisiejszym biznesie na obszarach wiejskich. Przedstawione zostaną ciekawe przykłady, zarówno popularnych i modnych, jak i niszowych działalności. Kreatywności poszukamy także w podstawach marketingu, którego elementy zostaną przedstawione pod tym właśnie kątem - czym jest promocja, a czym reklama? Jaka reklama jest antyreklamą, a jaki marketing może być źle przyjęty lub kontrowersyjny? Jak dobrze wykorzystać niestandardowe formy promocji, by być innym, ale rzetelnym w przekazie? Te pytania i wiele innych zagadnień, uzupełnionych o przykłady, będą kwintesencją szkolenia.

Termin: 15.06.2023 r. godz. 10:00- 13:30

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń 12.06.2023r.

2. Zagroda edukacyjna- możliwość dywersyfikacji dochodów w gospodarstwie wiejskim.

Co to jest zagroda edukacyjna? Jak wstąpić do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych? Zagroda edukacyjna a działalność gospodarcza? Na te i inne pytania odpowiedzą koordynator krajowy Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz mecenas Paweł Wysiński z Kancelarii Doradztwa Podatkowego, mający doświadczenie w tematyce przepisów prawnych dot. zagród edukacyjnych i gospodarstw agroturystycznych.

Termin 27.06.2023 r. godz. 10:00- 12:30

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń 21.06.2023 r.

3. Innowacyjne narzędzia promocji walorów wsi służące kreowaniu przedsiębiorczości.

Wioska tematyczna, questy a może geocashing? Znajdź wyjątkowy pomysł na swoją wieś. Odcinek poprowadzi Krzysztof Szustka- krajowy animator wiosek tematycznych i moderator odnowy wsi,  który od 20 lat pracuje z polskimi społecznościami wiejskimi w zakresie planowania rozwoju wsi i tworzenia wiejskich produktów turystycznych, trener questów.

Termin 29.06.2023 r. godz. 10:00- 13:30

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 26.06.2023 r.

4. Sprzedaż i przetwórstwo produktów z gospodarstwa- wymogi formalno- prawne.

Czym jest Rolniczy Handel Detaliczny? Jak można legalnie przetwarzać i sprzedawać produkty z gospodarstwa? Jak również o sprzedaży bezpośredniej opowie Barbara Sałata z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Termin 10.07.2023r. godz. 10.00-12:30

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 10.07.2023 r. do godziny 09:30.

5. Zagroda edukacyjna- przykłady dobrych praktyk

W tym odcinku poznamy dobrze prosperujące zagrody edukacyjne, które realizują programy edukacyjne dotyczące uprawy ziół, hodowli zwierząt i pszczelarstwa. Przeniesiemy się na Warmię i Mazury gdzie odwiedzimy zagrodę edukacyjną Warmińska Pszczoła. Odwiedzimy również woj. dolnośląskie i poznamy zagrody edukacyjne specjalizującą się w alpakoterapii i realizujące warsztaty kulinarne, kosmetyczne i mydlarskie z wykorzystaniem ziół i roślin pospolitych.

Termin 13.07. 2023 r. godzina 10.00- 13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 13.07.2023 r. do godziny 09:30.

6. Gospodarstwa opiekuńcze - nowe funkcje społeczne w gospodarstwach wiejskich

Czym są gospodarstwa opiekuńcze? Jakie wymogi formalno- prawne należy spełnić aby założyć takie gospodarstwo? Przykłady gospodarstw opiekuńczych z Europy. Temat przybliży prof. Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W drugiej części spotkania poznamy gospodarstw opiekuńcze Toskania Kociewska, które jest jednocześnie gospodarstwem ekologicznym.

Termin 21.07 godzina 10.00-13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 21.07.2023 r. do godziny 09:30.

7. Grupy operacyjne w krótkich łańcuchach dostaw szansą dla małych producentów rolnych

O tym dlaczego warto się zrzeszać aby skrócić drogę od pola do stołu opowie Jan Czaja, właściciel gospodarstwa ekologicznego, inicjator szlaku winnic EnoTarnowskie, twórca Paczki od rolnika. Paczka od rolnika to zrzeszenie rolników, którzy oferują swoje produkty w formie paczki dostarczanej pod drzwi konsumenta. W drugiej części swoimi doświadczenia podzieli się Joanna Maślukiewicz- członek Kooperatywy 124- Targ Ziemi z woj. dolnośląskiego.

Termin 25.07. godzina 10.00- 13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 25.07.2023 r. do godziny 09:30.

8. Sieciowanie w turystyce i pakietowanie usług turystycznych na wsi

Jak sukcesywnie sieciować usługi w turystyce wiejskiej opowie dr Małgorzata Bogusz z Uniwerystetu Rolniczego w Krakowie. Dobry przykład współpracy i sieciowania usług na poziomie gminy przedstawi Katarzyna Kulińska- Pluta na podstawie gminy Żarki- Twoje Miejsce na Jurze. Natomiast dobrą praktykę współpracy i sieciowania usług na poziomie regionu zobaczymy na przykładzie Kaczawskiej Sieci Współpracy z województwa dolnośląskiego.

Termin 27.07. godzin 10.00-13:45

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 27.07.2023 r. do godziny 09:30.

 

9. Sprzedaż i przetwórstwo produktów z gospodarstwa- przykłady dobrych praktyk.

 W tym odcinku poznamy ciekawe inicjatywy: gospodarstwo zajmujące się przetwórstwem zbóż w duchu „zero waste”, Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, farmę dyniową,  gospodarstwo zajmujące się przetwórstwem mleka i realizujące ideę „od pola do stołu” w swojej restauracji, a także odwiedzimy Targ Pietruszkowy.

Termin 16.08.2023 godz. 10:00-13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 16.08.2023 r. do godziny 09:30.

 

10. Nie muszę działać sam- podmioty ekonomii społecznej w kreowaniu przedsiębiorczości wiejskiej.

  • Fundacja a może stowarzyszenie?- która opcja najlepiej mi służy
  • Skąd czerpać fundusze na działalność NGO?
  • Konkretne działania, konkretne efekty- przykłady sukcesów NGO na obszarach wiejskich

Odcinek poprowadzi specjalista z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, animator przedsiębiorczości i rozwoju lokalnego w terenie.

Termin 08.09.2023r. godz. 10:00- 13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 08.09.2023 r. do godziny 09:30.

 

11. Las inspiracją do podejmowania przedsiębiorczych inicjatyw przez mieszkańców obszarów wiejskich.

W tym odcinku zaznajomimy się z tematyką drzewoterapii, poznamy zagrodę edukacyjną oferującą kąpiele leśne oraz odwiedzimy Biegnącego Wilka Republikę Ściborską wykorzystującą las do budowania swojej oferty  turystyczno- edukacyjnej.

Termin 12.09.2023r. godz. 10:00- 13:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 12.09.2023 r. do godziny 09:30.

 

12. Jak wykorzystać turystykę kulinarną i produkty tradycyjne w przedsiębiorczości?

Szkolenie poprowadzi Bartosz Wilczyński-Promotor Kulinarny, Ambasador polskiej kuchni, polskich win i cydrów autorskich, serów zagrodowych i farmerskich oraz organicznych produktów lokalnych, Trener – szkoleniowiec i doradca marketingowy polskich producentów lokalnych, winiarzy, cydrowników i serowarów farmerskich. Wykładowca w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Prowadzi degustacje komentowane, eventy kulinarne i warsztaty kulinarne. Juror w konkursach winiarskich, cydrowych i serowarskich. Ekspert marketingowy w zakresie marketingu strategicznego, turystyki kulinarnej i marketingu miejsc.

Swoimi doświadczeniami w wykorzystaniu produktów tradycyjnych do promocji obszarów wiejskich podzieli się także pracownik Urzędu Marszałkowskiego, doświadczony w tematyce produktów tradycyjnych, Krajowej listy Produktów Tradycyjnych oraz unijnych oznaczeń żywności wysokiej jakości.

Termin 22.09.2023 godz. 10:00- 14:00

Karta zgłoszeniowa, termin nadsyłania zgłoszeń do 22.09.2023 r. do godziny 09:30.

 

W każdym odcinku zaplanowano wystąpienia prelegentów oraz możliwość zadawania prelegentom pytań na czacie.

Uczestnicy webinariów, którzy zalogują się na szkolenie, otrzymają również

zapis video ze szkolenia.

Zgłoszenia do udziału w webinarium prosimy przysyłać mailowo (zdjęcie lub skan) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej  „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Chcesz zostać Partnerem KSOW - zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com