^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

SPOSOBY OGRANICZENIA EMISJI AMONIAKU W PRODUKCJI ROŚLINNEJ

program

Według badań prowadzonych przez podmioty zajmujące się ochroną środowiska wynika, że rolnictwo w bardzo dużym stopniu przyczynia się do ogólnej emisji amoniaku. Amoniak i jego emisja związane są z prowadzeniem produkcji roślinnej, a także utrzymywaniem zwierząt. Uważa się, że produkcja zwierzęca jest przyczyną uwalniania się aż 83% amoniaku pochodzącego z zagospodarowania i utylizacji odchodów zwierzęcych. Natomiast produkcja roślinna jest odpowiedzialna za pozostałe 17%. Strata ta dotyczy sytuacji, w których następuje utlenianie się amoniaku pochodzącego z mineralnych nawozów azotowych, a dokładna wielkość tej straty zależy od rodzaju zastosowanego nawozu oraz techniki jego aplikacji.

Aby ograniczyć emisję amoniaku zaleca się:

- właściwie przechowywać obornik i gnojowicę – zalecenia jak bezpiecznie przechowywać nawozy naturalne znajdują się w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz.U. 2018 poz. 1339).

- zredukować powierzchnię zbiorników na nawozy płynne- wiąże się to ze zmniejszeniem powierzchni emisyjnej. Jednak minimalna pojemność powinna pozwolić na przechowywanie nawozów płynnych przez okres sześciu miesięcy.

- zastępowanie lagun zbiornikami- pozwala ograniczyć emisję amoniaku. Laguny zastępowane przez głębsze zbiorniki pozwalają na zmniejszenie powierzchni przypadającej na jednostkę gnojowicy, a tym samym emisja amoniaku zostanie proporcjonalnie zredukowana.

- stosowanie niskoemisyjnych praktyk aplikacji nawozów naturalnych- zaleca się wyeliminowanie rozbryzgowej aplikacji oraz aplikowanie nawozów przy użyciu węży wleczonych bądź węży z redlicami, iniekcja w zamknięte bądź otwarte szczeliny, iniekcja do gleby lub niezwłoczne przyoranie gnojowicy aplikowanej na powierzchni pola. Aplikacja doglebowa gnojowicy ogranicza emisję amoniaku z uwagi na zmniejszenie kontaktu nawozu z powietrzem.

- stosowanie nawozów naturalnych przy odpowiednich warunkach atmosferycznych- zaleca się, aby gnojowicę stosować na pole w dzień chłodny, bezwietrzny i wilgotny, zaś na płaskich polach przed deszczem nie intensywniejszym niż 10mm. Można to uczynić wieczorem, gdy prędkość wiatru i temperatura są niższe. Należy aplikować nawóz na glebę świeżo uprawioną. Natomiast straty amoniaku z obornika maleją wraz ze zwiększeniem głębokości umieszczenia nawozu w glebie. Źródła podają, że wykonanie głębokiej orki natychmiast po nawiezieniu pola obornikiem skutkuje redukcją emisji o 90%. Przyoranie obornika w ciągu 4 godzin redukuje emisję o 45-65%.

- ograniczenie emisji amoniaku wynikające ze stosowania nawożenia mineralnego- aby ograniczyć straty azotu z mocznika nie zaleca się stosować tego nawozu na suchą glebę, ani też stosować go pogłównie z uwagi na brak możliwości wymieszania granul nawozu z glebą. Przykrycie mocznika glebą natychmiast po aplikacji daje obniżenie emisji o ok. 50-80%. Zalecane jest podawanie tego nawozu do gleby poprzez bezpośredni wtrysk w zamkniętą szczelinę, co pozwala na ograniczenie emisji o ok. 90%

 

Źródło:

"Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" ,

„Wdrażanie dyrektywy NEC oraz konkluzji BAT w zakresie redukcji amoniaku z rolnictwa” red. Naukowy Jacek Walczak, 2019, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com