^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI PT: "PRODUKCJA MIODU W OPARCIU O UPRAWĘ ROŚLIN MIODODAJNYCH NA GRUNTACH O NISKIEJ PRZYDATNOŚCI ROLNICZEJ"

loga napis sir ŚODR

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniu 16 października 2020 roku w „Zajeździe Beskidy” w Żywcu przy ul. Kopernika 52 miała miejsce konferencja pn. „Produkcja miodu w oparciu o uprawę roślin miododajnych na gruntach o niskiej przydatności rolniczej” zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego KSOW 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Operacja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencja przeznaczona była dla członków kół pszczelarskich oraz grupy pszczelarskiej działającej przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu (ZSAiO), rolników, doradców rolniczych, pracowników oświatowych, mieszkańców obszarów wiejskich oraz przedstawicieli organizacji rolniczych.

Celem jej było:

– Upowszechnianie i ułatwienie transferu wiedzy w zakresie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie dotyczących wykorzystania roślin miododajnych do produkcji żywności- miodu na obszarach wiejskich o niskiej przydatności rolniczej,

– Wspieranie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich,

– Nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi oraz podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Konferencję otworzyła Pani Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału w Bielsku- Białej Pani Agata Dziedzic, zaś w czasie wydarzenia zaproszeni wykładowcy przedstawili prezentacje.

  1. Prof. nadzw IO dr hab. Zbigniew Kołtowski „Produkcja miodu w oparciu o uprawę roślin miododajnych na gruntach o niskiej przydatności rolniczej” z rozbiciem na następujące podtematy:  - Krótka charakterystyka terenów górskich i podgórskich w aspekcie bazy pożytkowej pszczół,  - Możliwości zwiększenia zbiorów miodu poprzez uprawę roślin miododajnych na gruntach o niskiej przydatności rolniczej, - Wykorzystanie zasobów genowych z Kolekcji Roślin Miododajnych do poprawy pożytków pszczelich.

Pan Profesor w swoim wystąpieniu omówił bazę pożytkową pszczół ze szczegółowym opisem roślinności stanowiącej pożytek pszczeli. Wykładowca odniósł się do aktualnej sytuacji w Polsce w kontekście liczebności gatunków flory miododajnej i struktury użytkowania gruntów w Polsce, a także zaproponował możliwość poprawy pożytków pszczelich poprzez korzystanie z zasobów genowych z Kolekcji Roślin Miododajnych. Wykład Pana Profesora był niezwykle interesujący, zaś prezentacje zawierały piękne fotografie roślin miododajnych.

  1. mgr inż. Wacław Nogaś – Prezes Beskidzkiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności „Rozwój pszczelarstwa w powiecie żywieckim”

Pan mgr inż. Wacław Nogaś przedstawił informacje dotyczące wartości produkcji dla całego powiatu żywieckiego w kontekście ilości rodzin pszczelich. Zaprezentował dane statystyczne dotyczące liczby pszczelarzy zrzeszonych w Beskidzkim Związku Pszczelarzy „Bartnik” oraz liczby działających kół pszczelarskich. Wykładowca omówił, w jaki sposób rozwijało się i rozwija pszczelarstwo na terenie powiatu, a także wskazał konieczność opracowania strategii rozwoju pszczelarstwa na kolejne lata.

  1. mgr inż. Ryszard Piestrak- Pszczelarz z zawodu i z zamiłowania- „Miody tradycyjne Ziemi Żywieckiej”

Pan mgr inż. Ryszard Piestrak w swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę miodu w życiu codziennym uznając zdrowotne i smakowe walory miodu. Omówił możliwość wpisania na Listę Tradycyjnych Miodów Ziemi Żywieckiej określając regulamin przyznawania certyfikatu Produktu Tradycyjnego Miody z Ziemi Żywieckiej. Zostały opisane warunki ubiegania się o certyfikat, metody produkcji oraz zaprezentowane etykiety miodów tradycyjnych pochodzących z terenów Ziemi Żywieckiej.

Realizacja konferencji spełniła cele Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie:

   Ułatwiła tworzenie oraz funkcjonowanie sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi oraz pozostałymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich,

   Ułatwiła wymianę wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Konferencja stanowiła doskonałą możliwość spotkania się pszczelarzy działających w kołach pszczelarskich oraz osób zainteresowanych tematyką pszczelarską z przedstawicielami nauki.

IMG 2082

IMG 2080

IMG 2072

IMG 2078

IMG 2076

IMG 2074

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com