^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2023

"Innowacyjne metody zarządzania gospodarstwem rolnym z wykorzystaniem ICT"

We wtorek 28 listopada br w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odbyła się konferencja na temat „Innowacyjne metody zarządzania gospodarstwem rolnym z wykorzystaniem ICT” zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego KSOW 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz  innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Operacja była współfinansowana  w ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.DSC05039

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem rolników z terenu działania ŚODR, zaszczyli ją również swoją obecnością goście zaproszeni w osobach: Wiesława Nowak – zastępca dyrektora WODR w Poznaniu, Piotr Dobosz – Dyrektor KRUS w Częstochowie, Zygmunt Adrianek – Dyrektor OSCHR w Gliwicach, ..KOWR, członkowie Społecznej Rady Doradztwa Rolniczego na czele z Zastępcą Przewodniczącego Panem Krystianem Kiełbasą oraz media łącznie z TVP SA Oddział KatowiceDSC05060

Konferencję otworzył Pan Marek Dziubek Dyrektor ŚODR w Częstochowie, po krótkich wystąpieniach zaproszonych gości wstępną prezentację przedstawił Maciej Zacharczuk - Kierownik Działu Zastosowań Teleinformatyki w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W wystąpieniu na temat „Rola programów IT i innowacji w tym zakresie  w przyszłej pracy doradztwa rolniczego” odniósł się między innymi do roli technologii komputerowo – komunikacyjnych w rolnictwie i doradztwie rolniczym. Przedstawił również osiągnięcia WODR w Poznaniu w tym zakresie zwłaszcza mailing kierowany do klientów doradztwa na Elektronicznej Platformie Świadczenia Usług oraz System Wspomagania Decyzji w ochronie roślin, wspólne przedsięwzięcie WODR w Poznaniu i Instytutu Ochrony Roślin.

  1. Rola programów IT i innowacji w tym zakresie w przyszłej pracy doradztwa rolniczego - M.Zacharczuk

Następnym punktem był blok poświęcony prezentacjom programom i aplikacjom wspomagających prowadzenie i zarządzanie gospodarstwem. Pan Marcin Mikulski z ecoplus International Polska Sp. z o.o. omówił Technologie i rozwiązania dla rolnictwa z Dolnej Austrii, a wśród nich aplikację Farmdok - oprogramowanie monitorujące i zapisujące ruch traktora na polu z rozpoznaniem wykonywanej pracy i generujące odpowiednie raporty, Fieldye – monitoring pola on-line, Geoprospectors – skanowanie gleby w czasie rzeczywistym.

  1. Technologie i rozwiązania dla rolnictwa z Dolnej Austrii - M.Mikulski

Firmę BayWa Agro sp. z o.o. reprezentował Pan Roman Hajdasz przedstawiając szereg aplikacji z pakietu Agrar-Office między innymi: Dziennik polowy, GIS, AO Rolnictwo precyzyjne oraz aplikacje mobilne: AOmobile Job i AOmobile Doc. Na zakończenie przedstawił FarmFacts - stacja pogodowa i Talking Fields - analiza zdjęć satelitarnych pola oraz narzędzie do nawożenia azotem Greenseeker.

  1. Rolnictwo precyzyjne BayWa Agro Polska Sp. z o.o. - R.Hajdasz

Pan Adrian Durkalec z RolnikOn pokazał kompleksowy system ERP w modelu SaaS przeznaczony dla gospodarstw rolnych. Jego celem jest efektywne zarządzanie uprawą, materiałami, hodowlą, a co za tym idzie również energią i czasem użytkowników. Wspomaga on zarządzanie historią pól, stadem, finansami, magazynem i maszynami. Potem zapoznał słuchaczy z projektem SoilAqChar mającym na celu stworzenie mapy zasobności gleby przy pomocy zdjęć satelitarnych z satelit Sentinel-1. W oparciu o dane będzie proponować rolnikom najbardziej optymalne zasiewy na poszczególnych polach oraz pozwoli lepiej przewidywać niedobory i klęski żywiołowe związane z brakiem wody.

  1. Kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem rolnym - A.Durkalec

Program dla rolnictwa firmy AgroPower zaprodukował Pan Marcin Zakęs, a był to: AgroAsystent wspomagający zarządzaniem każdym gospodarstwem zajmującym się produkcją roślinną i jest jednym miejscem przetrzymywania informacji o gospodarstwie, Charakteryzuje się on też prostym wprowadzaniem danych o wykonanych pracach polowych, analizowaniem kosztów i przychodów gospodarstwa, przydatnymi raportami i zestawieniami (+ ich edycja w Excelu), możliwością prowadzenia gospodarki magazynowej, możliwością wystawiania faktur sprzedaży oraz historią zasiewów i informacji o prowadzonej produkcji.

  1. AgroPower Oprogramowanie dla rolnictwa - M.Zakęs

Oprogramowanie z zakresu produkcji zwierzęcej przedstawił Pan Marcin Wasilewski z firmy DeLaval. Program DelPro Farm Manager koordynuje, synchronizuje i zarządza nowoczesną oborą. Wyposażony jest on w poszczególne moduły: Mierniki mleka: dają nam informacje o przepływie, udoju, przewodności, oraz obecności krwi, DCC lub OCC informuje o ilości komórek somatycznych, MPC – pozwala na wprowadzenie danych przez dojarza, System aktywności – wskazuje na wysoką jak i niską aktywność ruchową, Kamera BCS – przekazuje codzienne dane o kondycji punktowej krów, Waga automatyczna, Bramki – rejestrują ilość przejść, Optimat – automatyzacja żywienia

  1. ICT w gospodarstwie mlecznym - M.Wasilewski

Drugim programem specjalistycznym z zakresu produkcji zwierzęcej, który przedstawił Pan Łukasz Bartkowiak był Big Farm Net Manager firmy Big Dutchman, który pozwala kontrolować, monitorować i zarządzać wszystkimi komputerami oraz sterownikami na fermie z jednego miejsca. Również składający się z szeregu interesujących modułów: ClimatePro, CallmaticPro, Call-InnPro, HydroMixPro, CulinaFlexPro, TriSortPro, DryExactPro, EcomaticPro, SiloCheckPro, EasySliderPro, TroughCheckPro, WaterCheckPro. Moduły te pozwalają na nowoczesne zarządzanie chlewnią: atmosferą (temperaturą, wilgotnością), zautomatyzowanym żywieniem, sortowaniem zwierząt, ważeniem, zarządzaniem silosami. BigFarmNet Manager dostępny jest także na smartfony i tablety.

  1. Nowoczesny system komputerowy do kompleksowego zarządzania fermą trzody - Ł.Bartkowiak

Sesję prezentacyjną zakończył Pan Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska prezentując aplikację 365FarmNet. Program zawiera elementy zarządzania gospodarstwem – między innymi: Dokumentowanie działalności, Analizy, Zarządzanie danymi podstawowymi, Kartoteki pól, Karty Wzajemnej Zgodności (Cross Compilance), Import linii granicznych pól w formacie .shp, Mapa gospodarstwa, Pogoda i interaktywny kalendarz, Moduły gospodarstwo, pracownicy, maszyny, ceny, Baza nawozów, środków ochrony roślin, roślin i odmian, Aplikacje mobilne

  1. 365FarmNet - rozwiązanie dla całego gospodarstwa - J.Koronczok

Konferencję podsumował dr hab. prof. UR Michał Cupiał z Zakładu Organizacji Produkcji i Informatyki Stosowanej Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczy w Krakowie, przedstawiając wykład „Innowacyjne systemy wspomagania decyzji, a przyszłość produkcji rolnej”. Usystematyzowanie i uporządkowanie informacji pozwoliło uczestnikom na lepsze przyswojenie treści konferencji. Ponadto uzupełnił informację o dostępnych na rynku programach dotyczących zarzadzania gospodarstwem rolnym miedzy innymi mówił o OTR-7 - Organizator Techniki Rolniczej - projektowanie gospodarstw rolnych; Maszyny - katalog maszyn rolniczych; Nawozy - liczenie dawki nawozów; Agregat - cykl pracy maszyn; Herbicyd - planowanie chemicznej ochrony roślin; Bilenero - bilans energetyczny agregatów rolniczych; Gekko - sprawozdawczość w gospodarstwach ekologicznych. W dalszej części prezentacji omówił Portale i strony www, gry edukacyjne, sterowniki, gps i gis, itp. by zakończyć wątkiem dotyczącym Kierunków rozwoju informatyki w rolnictwie.

  1. Innowacyjne systemy wspomagania decyzji, a przyszłość produkcji rolnej - M.Cupiał

DSC05070

DSC05125

DSC05220

logotypy

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com