^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

PROBLEM W OCHRONIE ROŚLIN - WYCOFYWANIE CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY

opryskiwacz

 

" Dlaczego środki ochrony roślin są wycofywane?”- jest to coraz częściej pojawiające się pytanie zwłaszcza w kręgach rolniczych. Nie bez przyczyny wzrasta częstotliwość zadawania wspomnianego pytania.

Wynika to z faktu, iż w okresie od stycznia do października 2020 roku w Unii Europejskiej wycofano aż 28 substancji czynnych fungicydów, herbicydów i zoocydów. Było to siedem fungicydów, siedem herbicydów oraz czternaście insektycydów. W związku z wycofaniem tych substancji, z polskiego rynku zniknęło odpowiednio 61 preparatów grzybobójczych czyli fungicydów, 48 herbicydów oraz 76 insektycydów. W sumie stanowi to aż 185 środków ochrony roślin zawierających te substancje, na ok. 2400 produktów obecnie zarejestrowanych.

Jednym z powodów wycofywania coraz większej liczby środków ochrony roślin są dane potwierdzające zwiększone zastosowanie ŚOR na powierzchnię upraw w Unii Europejskiej. Według danych z 2017 roku najwięcej substancji chemicznych w przeliczeniu na kg substancji czynnej na 1 hektar stosowanych było w Holandii, bo aż 8 kg substancji czynnej na 1 hektar. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują Irlandia i Belgia, gdzie stosuje się 6,8 kg substancji czynnej na hektar.

W Polsce stosowane było 2,5 kg substancji czynnej na powierzchnię jednego hektara.

Zgodnie w wynikami wspomnianych badań średnie zużycie środków ochrony roślin w 2017r wynosiło 3,5. Natomiast aż 65 % zużycia środków ochrony roślin w Unii Europejskiej na blisko połowę (45%) obszaru gruntów ornych zastosowano łącznie we Francji, Hiszpanii, Niemczech czy Włoszech.

Uważa się, że występowanie mniejszej ilości substancji czynnych wiąże się ze zwiększonymi problemami z ochroną roślin oraz brakiem konkurencyjności w produkcji. Źródła podają, że w latach 2004-2010 wystąpiła największa ilość wycofań ŚOR, co stanowiło ponad 70% substancji czynnych. Wśród domniemanych przyczyn wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin podaje się fakt, iż substancje chemiczne powodują zagrożenie gospodarki hormonalnej ssaków, a także negatywnie wpływają na środowisko oraz na owady zapylające.

 

Profesor Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin- Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu wśród ujemnych skutków wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin wymienia:     

- problemy ze zwalczaniem agrofagów oraz zapewnieniem ochrony upraw rolniczych i ogrodniczych,

- wzrost odporności patogenów wynikający z mniejszej rotacji grup chemicznych oraz substancji czynnych,

- większe zużycie środków ochrony roślin, gdyż nowsze preparaty są środkami krótko działającymi,

- możliwość wystąpienia zmniejszenia wielkości oraz jakości uzyskiwanego plonu surowców roślinnych przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów produkcji (ponoszenie zwiększonych wydatków wiąże się z wyższym kosztem zakupu preparatów biologicznych),

- ponadto wyższe koszty zakupu środków ochrony sprawiają, że może nastąpić obniżenie dochodów gospodarstw rolniczych czy ogrodniczych,

- możliwość wystąpienia wzrostu zagrożeń wynikających ze stosowania środków ochrony roślin niezgodnie z prawem czyli etykietą. Możliwy jest również wzrost zagrożeń związanych z nielegalnym importem środków ochrony roślin.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż od stycznia 2014 roku każdego rolnika czy ogrodnika w Unii Europejskiej obowiązuje Integrowana Ochrona Roślin, która to wskazuje na konieczność wykorzystania do zwalczania agrofagów w pierwszej kolejności metod niechemicznych. Gdy one okażą się nieskuteczne, wówczas można wykorzystać metodę chemiczną z użyciem preparatów, jakimi są chemiczne środki ochrony roślin.

Należy więc zgodnie z rozpowszechnionym powiedzeniem „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” zwrócić szczególną uwagę na wszelkie metody niechemiczne w tym m.in. właściwy dobór odmian, aby ograniczyć konieczność stosowania środków chemii rolnej.

 

Źródło:

- www.ior.poznan.pl

- materiały z webinarium pt: „Ekonomiczne i nie tylko, aspekty wycofywania substancji czynnych środków ochrony roślin dla produkcji roślinnej” (webinarium emitowane na żywo w dniu 21.01.2021r. na portalu www.farmer.pl). Wykładowcą był Prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin- Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu

- zdjęcie pochodzi ze strony www.agrofakt.pl

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com