^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

ŚCIÓŁKOWANIE - JEDNYM ZE SPOSOBÓW NA OGRANICZENIE ZACHWASZCZENIA W UPRAWACH WARZYWNICZYCH

ściółkowanie w uprawie sałaty

 

Zachwaszczenie stanowi duży problem zwłaszcza w uprawach prowadzonych zgodnie z zasadami obowiązującymi w rolnictwie ekologicznym. W certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych nie ma możliwości stosowania chemicznych środków zwalczających chwasty czyli herbicydów.

Stąd aby regulować zachwaszczenie zwłaszcza w gospodarstwach ekologicznych należy nie tylko korzystać ze zdrowego i niezanieczyszczonego nasionami chwastów materiału siewnego, ale również stosować zabiegi, które pozwolą na zredukowanie problemu zachwaszczenia. Do nich m. in można zaliczyć: odpowiedni płodozmian oraz właściwe prowadzenie zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w tym nawożenia, a także uwzględnienie w płodozmianie roślin stanowiących międzyplony. Gdy zachwaszczenie już się pojawi oprócz przeprowadzenia pielenia metodami ręczną bądź mechaniczną, wykorzystuje się również wypalanie chwastów przy użyciu specjalnego palnika. Zabieg taki można wykonać w uprawach warzyw o długim okresie wchodów jak np. marchew czy pietruszka na 2-3 dni przed wschodami rośliny uprawnej. Oprócz powyższych możliwości warto jednak zastosować ściółkę, która pomoże w ograniczeniu zachwaszczenia.

Rodzaje ściółek, które można wykorzystać w uprawach warzywniczych to:

- ściółka z słomy zbożowej - Warstwa około 10- 15 cm rozdrobionej słomy zbożowej rozłożonej między rzędami roślin bezpośrednio po wysadzeniu rozsady w pole pomoże zredukować zachwaszczenie.

- ściółka ze świeżych roślin motylkowych- Rośliny motylkowe najwyższą wartość jako rośliny ściółkowe osiągają na początku kwitnienia. Wystarczy zastosować warstwę pociętej zielonej masy roślin motylkowych o grubości 5-10 cm, aby ograniczyć zachwaszczenie. Z reguły stosuje się dwukrotne ściółkowanie- pierwsze bezpośrednio po wysadzeniu roślin , a drugie- 2 lub 3 tygodnie później.

- ściółka w postaci biodegradowalnej włókniny, która jest rozkładana na polu bezpośrednio przed wysadzeniem rozsady. Włókniny te nie wymagają usunięcia z pola po zakończeniu uprawy i utylizacji.

- ściółkowanie z wykorzystaniem cienkiej czarnej folii z polichlorku winylu bądź polietylenu o grubości 0,03-0,05 mm. Jednak w przeciwieństwie do ściółek naturalnych- materiały foliowe nie są obojętne dla środowiska, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się surowce nieodnawialne.

Warto pamiętać o tym, że ściółkowanie stosowane zwłaszcza w uprawach roślin warzywnych nie tylko w rolnictwie ekologicznym ale i konwencjonalnym, nie tylko ogranicza zachwaszczenie, ale również pozwala na poprawę warunków termicznych gleby, a także zapobiega jej przesuszeniu.

 

Źródło:

Publikacja IO „Warzywa w ekologicznej uprawie”

www.agroecol.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.rynekrolny.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com