^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Dzień Strusia w Kiełkowicach

Struś to największy i najcięższy ptak żyjący obecnie na Ziemi. Jego waga dochodzi dologo-ferma-strusi-kie---kowice
150 kg, a wzrost do 275 cm. Samice potrafią znieść w sezonie około 50 jaj, których skorupa jest tak mocna, że potrafi wytrzymać nacisk ciała człowieka ważącego 127 kg. Co ciekawe, struś może pochwalić się największą ze wszystkich lądowych kręgowców parą oczu, w stosunku do wielkości głowy. Strusie potrafią biegać z prędkością 70 km/godz., stawiając przy tym nawet 5 metrowe kroki. Strusia pięta znajduje się na wysokości ok. 60 cm i dlatego strusie zginają nogi do przodu i w tym kierunku też kopią. I co najważniejsze strusie nie chowają głowy w piasek. Jest to niewątpliwie niesamowity ptak więc nic w tym dziwnego, że zasługuje na swoje święto.

 

Aby poznać te i wiele innych ciekawostek z życia tych największych na Ziemi nielotów, należy koniecznie wybrać się na Dzień Strusia w Kiełkowicach (w gminie Ogrodzieniec). Impreza odbywa się na Fermie Strusi Afrykańskich Leszka Czerwińskiego. Pan Leszek to doświadczony hodowca i wielki pasjonat, który swoją przygodę z hodowlą strusi rozpoczął w Republice Południowej Afryki.

 

Podczas pierwszego strusiego święta, które odbyło się na fermie niedawno bo 6 czerwca, można było oglądać kilkudniowe strusie pisklaki. Ponadto na odwiedzających czekało wiele atrakcji: opowieści o strusiach, ozdabianie imitacji strusich jaj, malowanie twarzy, malowanie kredą na płocie. W bloku artystycznym wystąpiły zespoły działające przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Ogrodzieńcu: Zespół Echo, panie Alfreda Radke i Irena Molenda - sekcja literacka UTW w Ogrodzieńcu, Zespół Mażoretek Fantazja w Ogrodzieńcu oraz seniorzy z Ogrodzieńca. Największym powodzeniem cieszyło się jednak tworzenie wizerunku strusia na koszulkach. Każdy mógł własnoręcznie lub z pomocą plastyczki Natalii Wróbel namalować farbami akrylowymi strusia, a gotową koszulkę zabrać ze sobą na pamiątkę.

 

II Dzień Strusia w Kiełkowicach odbędzie się 11 lipca, a następny 8 sierpnia. Na wszystkich gości czekają kolejne, nowe atrakcje, no i strusie pisklęta będą już większe. Warto sprawdzić czy bardzo „wydoroślały".

logo OSZE

 

Ferma Strusi w Kiełkowicach to także jedna z pierwszych zagród edukacyjnych, jaka powstała w województwie śląskim. Zajęcia edukacyjne realizowane w zagrodzie dotyczą hodowli strusi afrykańskich i emu, inkubacji jaj i rozwoju ptasich zarodków oraz możliwości szerokiego wyk

orzystania strusich produktów.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z I-go Dnia Strusia, autorstwa Konrada Kowalczyka.

DSC 1929

DSC 1905DSC 1928DSC 1911DSC 1938DSC 1912DSC 2007DSC 2050DSC 2027mażoretkizespółmałe strusie

DSC 1754

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com