^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Systemy zapewnienia bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności w gospodarstwie Global GAP

W dniach 20-21.04.2017 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego Odział w Radomiu odbyło się  szkolenie nt. ”Systemy zapewnienia bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności w gospodarstwie Global GAP - dokumentacja wymagana dla wybranych działalności”, w którym uczestniczyli doradcy, w tym osoba oddelegowana ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawiciele Izb Rolniczych, osoby zainteresowane współpracą z instytucjami wdrażającymi standard, zajmującymi się problematyką prowadzenia produkcji żywności w gospodarstwie rolnym, doradztwa w zakresie wdrażania systemów jakości żywności i związanych z tą działalnością wymagań rynkowych dla produkcji na poziomie podstawowym.

 

Celem szkolenia było ogólne przybliżenie tematyki związanej z tym system, przedstawienie etapów wdrażania, omówienie wymagań oraz głównej istoty funkcjonowania systemu. Szkolenie zorganizowano z myślą o przyszłych inspektorach i audytorach GlobalG.A.P, którzy w swojej późniejszej pracy będą mieli możliwość kontrolowania gospodarstw rolnych. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali wymagania standardu oraz wymagania jakie niesie certyfikacja tego systemu.


Obecnie GLOBALG.A.P. stał się światowym systemem certyfikacji składającym się z wzajemnie powiązanych wymagań w zakresie dobrych praktyk rolniczych i produkcyjnych w szczególności obejmujących zagadnienia właściwego stosowania środków ochrony roślin, nawożenia, technik upraw, nawadniania, postępowania z odpadami, bezpieczeństwem pracowników i bezpieczeństwem środowiska. W ostatnich latach system ten sukcesywnie rozwija się i jest wdrażany przez polskich producentów rolnych. GlobalG.A.P, jest niezależnym, dobrowolnym systemem zapewniającym jakość dla produkcji pierwotnej jest on jednak  wymagany m.in. przez odbiorców zagranicznych, sieci handlowe i firmy eksportujące towar za granicę. Standard obejmuje cały łańcuch produkcyjny, od wysiania lub wysadzenia roślin do gruntu, poprzez pielęgnację, zbiory płodów, aż do obsługi produktu końcowego (np.: przechowywanie, pakowanie, kondycjonowanie).

744cbac9b862f94d3128d1e630dd797768430331f12aaf8cbbade9e72008e06fe9a0273ea7b936d85172737c23dc895e

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com