^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2018

XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne

Sympozjum 1

W dniach 25-27 września br. w Tarnowie odbyło się XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne pn. „Instytucje i organizacje wobec turystyki wiejskiej w Polsce – kontekst historyczny i współczesny”.

Sympozjum zorganizowane zostało przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie przy współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Stowarzyszeniem Agroturystycznym "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne” oraz przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Województwa Małopolskiego.

W jubileuszowym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, doradcy rolni w tym specjaliści Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Sympozjum 2

W trakcie sympozjum, które składało się z części plenarnej i studyjnej podkreślono znaczącą rolę jaką przez ostatnie 30 lat pełniły ośrodki doradztwa rolniczego w rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Korzystając z okazji jubileuszu - XX Sympozjum Agroturystycznego, w kontekście obchodów stulecia doradztwa rolniczego, doceniono wartość Państwowego Doradztwa Rolniczego. Podczas wydarzenia omawiano współpracę organizacji i instytucji z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Swoje referaty wygłosili przedstawiciele środowiska naukowego, uczelni specjalizujących się w tematyce turystyki wiejskiej i agroturystyki, aspektami historycznymi oraz problemami z jakimi obecnie zmagają się właściciele gospodarstw agroturystycznych.

W ramach współorganizacji sympozjum podczas drugiego dnia Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował zajęcia terenowe, przybliżając jeden z elementów agroturystyki jakim jest dziedzictwo kulturowe i kulinarne na przykładzie powiatu dąbrowskiego ze szczególnym uwzględnieniem Zalipia, prawdziwej perełki Małopolski – wsi zachowującej i kultywującej tradycje zdobienia siedlisk. Uczestnicy warsztatów mieli okazję odwiedzić m.in. lokalną winiarnię „Bogu-Miła”, zagrodę edukacyjną Państwa Trójniaków, synagogę Centrum Spotkania Kultur, nowoczesną bibliotekę w Oleśnie, Ośrodku Kultury i Rekreacji w Brniu oraz zwiedzić Muzeum Felicji Curyłowej w Zalipiu. Całość zajęć terenowych została zwieńczona w Domu Malarek, podsumowaniem sesji warsztatowych oraz koncertem lokalnego zespołu muzycznego „Obywatele DT”.

sympozjum 4

sympozjum 5

sympozjum 6

W ostatni dzień sympozjum, podczas sesji plenarnej pracownicy uczelni z całej Polski przedstawili referaty naukowe, dotyczące obecnych przemian i nowych trendów w turystyce wiejskiej. Nie zabrakło wniosków podsumowujących, praktycznych przykładów uczestników sympozjum, właścicieli funkcjonujących gospodarstw oraz stowarzyszeń.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com