Zagrody edukacyjne to wiejskie gospodarstwa, które przyjmują głównie dzieci ze szkół i przedszkoli na warsztaty edukacyjne poświęcone rolnictwu, ekologii i dziedzictwu kulturalnemu polskiej wsi. Wśród odwiedzających zagrody coraz częściej pojawiają się także osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo, dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Są to odbiorcy wymagający szczególnej troski i opieki, wizyta takiej grupy w gospodarstwie wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno gospodarza jak i otoczenia.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował 6 lipca w siedzibie ODR w Częstochowie „Szkolenie na temat aktywizacji grupy ze specjalnymi potrzebami na przykładzie zagród edukacyjnych”. Szkolenie poprowadzili edukatorzy z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku mgr Anna Krzyżanowska i dr Maria Koloh.
Szkolenie było podzielone na dwie części. Pierwsza, teoretyczna dotyczyła specyfikacji grup ze specjalnymi potrzebami, bezpieczeństwa i organizacji przyjazdu grupy ze specjalnymi potrzebami oraz dostosowanie miejsca i zajęć do takich grup.
Drugą część szkolenia stanowiły warsztaty z elementami sensoplastyki, terapii przez sztukę i muzykoterapii. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali techniki wykonywania prostych plac plastycznych i działań twórczych do zastosowania we własnym gospodarstwie edukacyjnym.
W szkoleniu wzięło udział 40 osób spośród: osób prowadzących lub zamierzających prowadzić zagrodę edukacyjną, przedstawicieli LGD, doradców rolniczych, członków Stowarzyszenia Gospodarstw Edukacyjnych Woj. Śląskiego i mieszkańców obszarów wiejskich.
Operacja współfinansowana ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie.