Śląski e-bazarek powstał w czasie pandemii w czerwcu 2020 roku. Prekursorem e-bazarku był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a później pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w każdym województwie powstały e-bazarki.
Celem powstania i funkcjonowania e-bazarku jest połączenie rolników – producentów z ich potencjalnymi klientami. Każdy rolnik, który wytwarza żywność i nie tylko, bo oferta dotyczy także materiału nasiennego, szkółkarskiego, zwierząt hodowlanych, rękodzieła i innych usług, może za darmo i na nieograniczony czas przedstawić swoją ofertę na e-bazarku.
W kilku prostych krokach da się na e-bazarku zarejestrować i samemu przygotować swoją ofertę dla potencjalnych klientów. Wchodzimy na (w naszym przypadku) śląski e-bazarek i rejestrujemy się (za pierwszym razem). Rejestracja jest podobna do tej na allegro czy olx. Następnym krokiem jest wprowadzenie towaru, który rolnik ma do zaoferowania, łącznie ze zdjęciem. Kiedy ten proces jest skończony i administrator zaakceptuje wpis, produkt ukazuje się na stronie e-bazarku. Z kolei od strony klienta działa to w ten sposób, że wpisuje w wyszukiwarkę poszukiwany towar i ukazują mu się wybrane pozycje. Nie jest to typowa sprzedażowa platforma, bo kupować tu nie można, ale mamy podany nr telefonu do producenta, żeby się z nim skontaktować i dopowiedzieć szczegóły.
Na śląskim e-bazarku, na chwilę obecną mamy 1005 produktów, które oferuje nam 235 rolników, ale nie tylko rolników. Oferentami są także małe firmy produkujące żywność, rękodzielnicy, szkółkarze i inni. Najwięcej produktów oferują pszczelarze - 216 produktów, następnie warzywa i owoce – 180 produktów, później: kwiaty i materiał szkółkarki, zboża i bobowate, mięso i nabiał.
Jeśli chodzi o użytkowników, to liczba ta stopniowo wzrasta, z pewnością to zasługa kampanii reklamowej, która co jakiś czas się pojawia w mediach publicznych. Liczymy, że będzie się cieszyć coraz większym powodzeniem zarówno u rolników, jak i u klientów. Ciągle trwają prace nad usprawnieniem strony internetowej i dalszej jej rozwojem.
Jednym z ostatnich, czyli nowych użytkowników śląskiego e-bazarku są: Państwo Hanslikowie, którzy produkują przetwory owocowe ze swoich upraw oraz Pani Bernadeta Kubacka produkująca słynne Połomskie Sery Zagrodowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na strony: facebook: polski ebazarek, gdzie poznacie Państwo oferty z całej Polski oraz polski e-bazarek, gdzie lokalnie możecie znaleźć produkty i także je zareklamować.