Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w ramach działalności Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich zrealizował na terenie województwa śląskiego cykl 17 spotkań szkoleniowo-organizacyjnych na temat Działania Współpraca (PROW 2014-2020) oraz zyski z możliwości tworzenia partnerstw na rzecz innowacji .
Spotkania zostały przeprowadzone w każdym z 17 powiatów ziemskich województwa śląskiego.
Organizatorem spotkań był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie jako koordynator wojewódzki Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Szkolenia zostały przeprowadzone w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Główną tematyką szkoleń było omówienie i koncepcja Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz Działanie WSPÓŁPRACA PROW 2014-2020.
W trakcie spotkań przedstawiciele ŚODR-u, ARiMR, COBOR-u prezentowali działania wdrażane, skierowane na innowacje i rozwój obszarów wiejskich m.in.: Modernizacja Gospodarstw Rolnych, Wprowadzenie postępu biologicznego w produkcji roślinnej w świetle wyników doświadczeń porejestrowych oraz zasady Płatności Obszarowych na rok 2016.
Celem przeprowadzonych szkoleń była promocja tworzenia grup operacyjnych, poszukiwanie potencjalnych partnerów na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, promocja możliwości finansowania innowacyjnych projektów wdrażanych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Zrealizowane przedsięwzięcie przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania wśród potencjalnych partnerów SIR udziałem w grupach operacyjnych, do aplikowania o środki unijne z zakresu działania Współpraca PROW 2014-2020 a także podniesienia poziomu wiedzy wśród partnerów na temat korzyści wynikających ze współpracy na rzecz innowacji.
Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich ok. 900 osób.
Wśród słuchaczy znaleźli się rolnicy, przedsiębiorcy, doradcy rolni, ale także przedstawicieli instytucji związanych z branżą rolniczą w województwie śląskim, m.in.: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Stacji Chemiczno-Rolniczej, KRUS-u, Izb Rolniczych, samorządów, LGD, Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i pozostałe podmioty zainteresowane wprowadzaniem innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.