Dnia 18. Listopada 2024 roku w Branżowym Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu miała miejsce uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Polska Kwitnie”.
Projekt pt: "Polska Kwitnie" został zorganizowany i realizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wydarzenie uroczystej Gali Finałowej w/w Konkursu zostało zrealizowane przez Fundację Zaangażowani. pl. na czele z Prezesem Fundacji Panem Bogusławem Biernatem. Fundacja wraz z partnerami projektu propagowała m.in. tworzenie łąk kwietnych w najróżniejszych miejscach na terenie całego kraju. Do udziału w zakładaniu łąk kwietnych zachęcano m.in. placówki edukacyjne, czego rezultatem było założenie przez 137 obiektów edukacyjnych kwitnących łąk.
Wydarzenie, jakim była uroczysta Gala Finałowa swoją obecnością uświetnili przedstawiciele lokalnego samorządu i nie tylko. Na Gali nie zabrakło również Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, który był reprezentowany przez Panią Magdalenę Jakubiec- Dyrektor ŚODR Oddziału w Bielsku- Białej.
Jako ideę projektu „Polska kwietnie” uznano prowadzenie edukacji ekologicznej i ochronę ekosystemu poprzez poprawę retencjonowania wody, poprawę jakości powietrza, a także przeciwdziałanie powstawiania efektowi miejskich wysp ciepła. Wszystkie te cele mogły stać się osiągalne poprzez odtworzenie potencjału łąk kwietnych i roślinności miododajnej potrzebnej do zachowania populacji owadów zapylających.
Wspomniany projekt, którego wizualne efekty można było podziwiać w minionym okresie wegetacyjnym w postaci pięknych i różnorodnych łąk kwietnych swoim patronatem objęły również polskie organizacje i osobistości.
Do podmiotów, które udzieliły patronatu nad tym projektem należały m.in.: Państwowe Gospodarstwo Wodne -Wody Polskie, Ogród Botaniczny w Powsinie, dwanaście z pośród Polskich Parków Narodowych, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe czy też Prezydent Miasta Gdańska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
W czasie uroczystości został odczytany również list wystosowany przez Radę Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, gdzie pokreślona została ogromna rola projektu- zakładanie łąk kwietnych- m.in. w promowaniu bioróżnorodności oraz ochronie dzikich zapylaczy.
W ramach projektu „Polska Kwitnie” zostało założonych wiele łąk kwietnych, w tym również przez placówki naukowo- dydaktyczne. Stąd też w ramach uroczystej Gali Konkursu zostały wyróżnione i nagrodzone 3 szkoły, które przyczyniły się do stworzenia znakomitych łąk kwietnych w swoich obszarach działania.
I miejsce zdobył Zespół Szkól nr 6 im. Macieja Rataja z Ełku- którego przedstawiciele, byli obecni podczas uroczystej Gali Finałowej;
II miejsce wywalczyła Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 6 w Żywcu- której przedstawiciele również byli obecni podczas wydarzenia;
III miejsce zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. ppor. Emilii Gierczak w Świdwinie.
Laureaci konkursu zdobyli dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne.
Dodatkowo uroczystość uświetnili również znakomici prelegenci.
Byli to m.in.: dr hab. Hajnalka Szentygörgyi- specjalistka z zakresu ochrony środowiska, wybitna badaczka ekologii zapyleń, a także dr Małgorzata Kalemba- Dróżdż- doktor biochemii, znawczyni jadalnych kwiatów i nie tylko, a także autorka „Trochę innej cukierni”.
Pierwsza z prelegentek wygłosiła wykład oparty na prezentacji występujących zagrożeń dla pszczoły miodnej i owadów zapylających. Zostało tutaj podkreślone również zagrożenie wynikające m.in. z rolnictwa dotyczące ograniczenia występowania różnorodności gatunkowej, a także występowanie gatunków inwazyjnych. Natomiast dr Małgorzata Kalemba – Dróżdż zaprezentowała ciekawy wykład jak również piękną wizualnie prezentację zachęcając do konsumpcji jadalnych kwiatów. Kwiaty są źródłem białka, błonnika, zawierają witaminy C i E oraz K, a także flawonoidy, karotenoidy, olejki eteryczne i nie tylko. Mają też niską wartość kaloryczną.
Panel wykładowy zakończył swoim wystąpieniem Pan Andrzej Pazura- leśnik i bartnik- prezentując historię bartnictwa czyli leśnego pszczelarstwa jakie było i jest prowadzone na terenie Polski, a także sprzęty wykorzystywane w prowadzeniu gospodarki bartniczej.
Mimo, iż konkurs „Polska Kwitnie” zakończył się warto kontynuować dalszą realizację tworzenia i zakładania łąk kwietnych w obszarach miejskich i nie tylko.
Tekst i Fot. A. Kurcius
Informacje o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.polskakwitnie.com/