^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

GALA FINAŁOWA KONKURSU „POLSKA KWITNIE”

Polska Kwitnie 11.24r

Dnia 18. Listopada 2024 roku w Branżowym Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół  Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu miała miejsce uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Polska Kwitnie”.

Projekt pt: "Polska Kwitnie" został zorganizowany i realizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Wydarzenie uroczystej Gali Finałowej w/w Konkursu zostało zrealizowane przez Fundację Zaangażowani. pl. na czele z Prezesem Fundacji Panem Bogusławem Biernatem. Fundacja wraz z partnerami projektu propagowała m.in. tworzenie łąk kwietnych w najróżniejszych miejscach na terenie całego kraju. Do udziału w zakładaniu łąk kwietnych zachęcano m.in. placówki edukacyjne, czego rezultatem było założenie przez 137 obiektów edukacyjnych kwitnących łąk.

Wydarzenie, jakim była uroczysta Gala Finałowa swoją obecnością uświetnili przedstawiciele lokalnego samorządu i nie tylko.  Na Gali nie zabrakło również Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, który był reprezentowany przez Panią Magdalenę Jakubiec- Dyrektor ŚODR Oddziału w Bielsku- Białej.

Konkurs Polska Kwitnie 11.2024r

Jako ideę projektu „Polska kwietnie” uznano prowadzenie edukacji ekologicznej i ochronę ekosystemu poprzez poprawę retencjonowania wody, poprawę jakości powietrza, a także przeciwdziałanie powstawiania efektowi miejskich wysp ciepła. Wszystkie te cele mogły stać się osiągalne poprzez odtworzenie potencjału łąk kwietnych i roślinności miododajnej potrzebnej do zachowania populacji owadów zapylających.

Wspomniany projekt, którego wizualne efekty można było podziwiać w minionym okresie wegetacyjnym w postaci pięknych i różnorodnych łąk kwietnych swoim patronatem objęły również polskie organizacje i osobistości.

Do podmiotów, które udzieliły patronatu nad tym projektem należały m.in.: Państwowe Gospodarstwo Wodne -Wody Polskie, Ogród Botaniczny w Powsinie, dwanaście z pośród Polskich Parków Narodowych,  Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe czy też Prezydent Miasta Gdańska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.  

W czasie uroczystości został odczytany również list wystosowany przez Radę Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, gdzie pokreślona została ogromna rola projektu-  zakładanie łąk kwietnych- m.in. w promowaniu bioróżnorodności oraz ochronie dzikich zapylaczy.

Gala łąki kw 11. 2024r

W ramach projektu „Polska Kwitnie” zostało założonych wiele łąk kwietnych, w tym również przez placówki naukowo- dydaktyczne. Stąd też w ramach uroczystej Gali Konkursu zostały wyróżnione i nagrodzone 3 szkoły, które przyczyniły się do stworzenia znakomitych łąk kwietnych w swoich obszarach działania.

I miejsce zdobył Zespół Szkól nr 6 im. Macieja Rataja z Ełku- którego przedstawiciele, byli obecni podczas uroczystej Gali Finałowej;

II miejsce wywalczyła Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia nr 6 w Żywcu- której przedstawiciele również byli obecni podczas wydarzenia;

III miejsce zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. ppor. Emilii Gierczak w Świdwinie.

Laureaci konkursu zdobyli dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne.

 

Dodatkowo uroczystość uświetnili również znakomici prelegenci.

Byli to m.in.: dr hab. Hajnalka Szentygörgyi- specjalistka z zakresu ochrony środowiska, wybitna badaczka ekologii zapyleń, a także dr Małgorzata Kalemba- Dróżdż- doktor biochemii, znawczyni jadalnych kwiatów i nie tylko, a także autorka „Trochę innej cukierni”.

Pierwsza z prelegentek wygłosiła wykład oparty na prezentacji występujących zagrożeń dla pszczoły miodnej i owadów zapylających. Zostało tutaj podkreślone również zagrożenie wynikające m.in. z rolnictwa dotyczące ograniczenia występowania różnorodności gatunkowej, a także występowanie gatunków inwazyjnych.  Natomiast dr Małgorzata Kalemba – Dróżdż  zaprezentowała ciekawy wykład jak również piękną wizualnie prezentację zachęcając do konsumpcji jadalnych kwiatów. Kwiaty są źródłem białka, błonnika, zawierają witaminy C i E oraz K, a także flawonoidy, karotenoidy, olejki eteryczne i nie tylko. Mają też niską wartość kaloryczną.

Panel wykładowy zakończył swoim wystąpieniem Pan Andrzej Pazura- leśnik i bartnik- prezentując historię bartnictwa czyli leśnego pszczelarstwa jakie było i jest prowadzone na terenie Polski, a także sprzęty wykorzystywane w prowadzeniu gospodarki bartniczej.

Mimo, iż konkurs „Polska Kwitnie” zakończył się warto kontynuować dalszą realizację tworzenia i zakładania łąk kwietnych w obszarach miejskich i nie tylko.

Tekst i Fot. A. Kurcius

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.polskakwitnie.com/ 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com