Fosforowodór uzyskiwany jest z fosforku glinu, f. cynku oraz f. magnezu. Zabija skutecznie szkodniki, ale może być również powodem śmierci ludzi lub wielu problemów zdrowotnych !
Wysoko toksyczne preparaty wymagają szczególnie odpowiedzialnego i świadomego sposobu zastosowania.
Stosowanie takich preparatów wymaga:
- odpowiedniego szkolenia
- sprzętu
- doświadczenia
Mogą być zastosowane tylko przez użytkowników profesjonalnych, do których są zaliczani producenci rolni.
Warunkiem jest ukończenie szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.
Użytkownicy nieprofesjonalni (nie wykorzystujący środków ochrony roślin w celach zarobkowych): osoby fizyczne, działkowcy, amatorzy; nie mogą nabywać i stosować środków ochrony roślin do fumigacji !!!
Środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych.
Aż 31 takich preparatów było zarejestrowanych przez MRiRW i dostępnych (stan na 23/12/24 r.),
w tym 26 (25 to produkty zawierające fosforek glinu, 1 – fosforek magnezu)
to insektycydy przeciw owadom i roztoczom w obiektach magazynowych lub insektycydy/rodentycydy - dodatkowo służą do ograniczenia populacji karczownika ziemnowodnego i kreta w określonych w etykiecie miejscach, np. karczownika ziemnowodnego na terenie ogrodów, sadów i upraw leśnych a kreta – w ogrodach, szkółkach, na lotniskach, na nasypach hydrotechnicznych i obiektach sportowych.
oraz 5 zawierające fosforek cynku – stosowane do zwalczania m.in. nornika polnego i n. burego. Jeden z tych preparatów oprócz nornika zwalcza myszy w niektórych uprawach polowych i sadach.
W zapisach etykiet środków ochrony roślin, wskazany jest użytkownik, który może zastosować potrzebny preparat (użytkownik profesjonalny lub użytkownik nieprofesjonalny). W przypadku środków do fumigacji oprócz określenia profesjonalnych użytkowników, widnieje dodatkowo: „ którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji”.
Jeśli zachodzi potrzeba, zabiegi fumigacji należy zlecić wyspecjalizowanej w tym firmie.
Źródło:
Art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin
„Fosforowodór – cichy zabójca” – Nowoczesna Uprawa nr 2/2025