5 lutego 2015r. w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział w Mikołowie odbyło się IX posiedzenie Śląskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego.
Wszystkich uczestników przywitał dyrektor ŚODR w Częstochowie Grzegorz Boski i podkreślił znaczenie współpracy i celowość prowadzenia doświadczeń w polu ze względu na to, że każdy region ma swój mikroklimat, a każdy uczestnik Dni Otwartych Drzwi ma szansę osobiście sprawdzić, jak prezentują się odmiany zwłaszcza zbóż, rzepaku, grochu i ziemniaków.
W związku z zakończeniem kadencji (2011-2014) Wojewódzkiego Zespołu Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego Województwa Śląskiego, przewodniczący Zespołu w imieniu Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych Edwarda S. Gacka, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi w obecności Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej Romana Włodarza i Dyrektora ŚODR w Częstochowie Grzegorza Boskiego wręczyli członkom Zespołu specjalne podziękowania za pracę i merytoryczny wkład w doskonalenie systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego i rolniczego na obszarze województwa .
Posiedzenie prowadził Przewodniczący Zespołu dyrektor Oddziału Terenowego COBORU w Pawłowicach Pan Norbert Styrc. Podkreślił znaczenie doświadczalnictwa odmianowo agrotechnicznego dla praktyki rolniczej i zapewnił o kontynuacji prowadzonych doświadczeń w latach następnych. Program PDOiR w naszym regionie cieszy się dużym zainteresowaniem, systematycznie się rozwija i obejmuje badaniami nowe gatunki roślin uprawnych, przyczyniając się do rozwoju rolnictwa w województwie śląskim. W skali kraju województwo śląskie wyróżnia się najlepszym wskaźnikiem areału gruntów ornych przypadających na jedno doświadczenie.
Program posiedzenia obejmował:
- sprawozdanie z realizacji PDOiR w 2014 roku – Przewodniczący Śląskiego Zespołu – Norbert Styrc,
- ocenę przeprowadzonych doświadczeń w sezonie 2014 – Inspektor Oceny Odmian Rejonu Południowo-Zachodniego Adam Skórka,
- opracowanie LOZ na 2015 rok: zboża jare, ozime, rzepak ozimy, ziemniaki i groch,
- ustalenie doboru zbóż jarych do doświadczeń PDOiR oraz lokalizacji doświadczeń na sezon 2015,
- przedstawienie bieżących spraw programu PDOiR.
Głównym punktem programu było opracowanie list odmian zalecanych. Listy zawierają odmiany najbardziej przydatne do uprawy i przystosowane do warunków glebowo-klimatycznych województwa śląskiego. Najważniejszym kryterium wyboru odmiany i wpisu na listę są wyniki plonowania uzyskane w doświadczeniach na terenie naszego województwa. Kryteriami pomocniczymi są odporność na choroby, wyleganie, typ użytkowy, wartość technologiczna i dostępność materiału siewnego. Utworzenie LOZ pozwala wyeliminować odmiany niesprawdzone, nie posiadające wyników badań na naszym terenie. W roku 2015 utworzono 11 List, na których znajdują się 104 odmiany.
Kolejnym punktem programu posiedzenia był dobór odmian zbóż jarych do doświadczeń porejestrowych, prowadzonych w województwie śląskim w 2015 roku. Badane są odmiany wzorcowe dla danego gatunku, odmiany z listy LOZ i odmiany nowo zarejestrowane wybrane przez Zespół.
W doborze zbóż jarych w roku 2015 znalazły się następujące, nowe odmiany zarejestrowane w bieżącym roku:
Pszenica jara - 3 odmiany Goplana, Kamelia i Serenada, ogółem badanych będzie 12 odmian
Jęczmień jary - 2 odmiany browarne KWS Fabienne i Britney oraz 1 odmiana pastewna Radek, ogółem badanych będzie 26 odmian,
Owies- 2 odmiany zwyczajne Nawigator i Paskal, ogółem badanych będzie 13 odmian
Pszenżyto jare- 2 nowe odmiany Puzon i Sopot, badanych będzie 8 odmian.
Na zakończenie obrad przewodniczący zespołu podziękował wszystkim uczestnikom programu, którzy prowadzą doświadczenia za zaangażowane i duży wkład pracy oraz Zarządowi Województwa Śląskiego, Śląskiej Izbie Rolniczej i innym instytucjom biorącym udział w programie za zrozumienie, docenienie problemu i wsparcie finansowe. Realizacja i podejmowanie nowych zadań związanych z programem PDO nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy wszystkich instytucji i firm.