Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, jako jeden z partnerów, bierze udział w realizacji projektu podjętego w ramach realizacji poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego PROW 2014-2020 w zakresie produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka na cele paszowe.
W ramach projektu zostały założone obiekty demonstracyjne, prowadzone zgodnie z instrukcjami opracowanymi przez opiekunów naukowych - pracowników Instytutu Zootechniki-PIB oraz COBORU.
W województwie śląskim liczba uczestników została ustalona na 125 osób podzielonych na 5 grup po 25 osób. Każdy odbiorca demonstracji został zobowiązany do uczestnictwa w demonstracjach w dwóch terminach. W dwóch grupach odbiorców demonstracji w czerwcu zrealizowano już spotkania w trzech obiektach. Wszystko odbyło się zgodnie z planem:
Grupa I 6 czerwiec 2024 r. (obiekty A i C) i 10 czerwiec 2024 r. (obiekt B)
Grupa II 7 czerwiec 2024 r. (obiekty A i C) i 11 czerwiec 2024 r. (obiekt B)
W pierwszym dniu wyjazdu każda grupa odwiedziła
obiekt demonstracyjnym typu A - prowadzący produkcję roślin białkowych w ramach PDO
Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Kochcicach,
ul. Zamkowa 11, 42-713 Kochcice
W obiekcie typu A grupa uczestników wysłuchała wykładów z wykorzystaniem prezentacji ,,Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe” uwzględniające zagadnienia innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w uprawach.
zdj. z dnia 06/06/2024r. ( Grupa I )
Poruszone zostały problemy i ryzyko, związane głównie z rozkładem temperatur i opadów w ciągu sezonu wegetacyjnego. Przedstawione zostały sposoby ich ograniczenia oraz zwiększenia opłacalności uprawy roślin białkowych. Prelegentami wykładów byli: dyrektor SDOO Pawłowice Norbert Styrc i specjalista ds. doświadczeń Gotfryd Gawenda.
zdj.z dnia 07/06/2024r. ( Grupa II ) przed wyjazdem na poletka demonstracyjne
Ważną częścią wizyty w obiekcie była prezentacja upraw wielu odmian roślin białkowych na poletkach demonstracyjnych: soi, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego i bobiku - gatunków i odmian z Listy Odmian Zalecanych na województwo śląskie.
zdj. poletka grochu (powyżęj) i bobik Fanfare
zdj. poletka łubinu
zdj. soja Abaca
zdj. soja Ceres
zdj. soja Adelfia
Spotkanie było okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz poznanie innowacyjnych rozwiązań w uprawie roślin białkowych.
Uczestnicy demonstracji w obiekcie A otrzymali materiały informacyjne: broszury zawierające tematy, m.in. technologię uprawy poszczególnych roślin białkowych, wartość pokarmową nasion roślin białkowych i ich stosowanie w żywieniu zwierząt monogastrycznych oraz zagadnienia dotyczące rolnictwa precyzyjnego, zrównoważonego i ekologicznego w zakresie uprawy roślin białkowych.
Uczestnictwo w demonstracji było bezpłatne. W ramach demonstracji odbiorcy szkolenia mieli zapewnione posiłki i serwis kawowy.
zdj. Karina Krasoń - uczestnik demonstracji jako doradca rolniczy