To system doradczy, który został opracowany w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach w ramach realizowanego Programu Wieloletniego. Mogą z niego korzystać bezpłatnie osoby zajmujące się produkcją ogrodniczą.
Internetowy system HortiOchrona oparty został na wynikach badań naukowych, które zostały prowadzone w skierniewickiej jednostce naukowo-badawczej oraz na wiadomościach z innych źródeł.
O decyzji stworzenia tego systemu zadecydowała integrowana ochrona roślin (IOR). Dzięki stosowaniu takiego sposobu ochrony roślin, możliwe jest uzyskanie płodów rolnych o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych oraz bezpiecznych dla zdrowia ludzi.
Podjęcie decyzji o zastosowaniu chemicznych środków ochrony roślin powinno więc być spójne z rzeczywistym zagrożeniem, mając na uwadze próg ekonomicznej szkodliwości patogenów, szkodników i chwastów
Do tego czasu było takiego kompleksowego systemu przydatnego praktycznie.
Celem systemu HortiOchrona jest przekazanie ogrodnikom i doradcom informacji na temat
- diagnozowania i monitorowania agrofagów,
- środków ochrony roślin służących do ich zwalczania lub ograniczania występowania,
- pomocy w podejmowaniu decyzji o terminie wykonywania zabiegów zwalczających.
Obecnie system HortiOchrona podzielony jest na sekcje:
ROŚLINY SADOWNICZE: jabłoń, truskawka, czereśnia, porzeczka czarna
ROŚLINY WARZYWNICZE: cebula, marchew, kapusta głowiasta, fasola
ROŚLINY OZDOBNE: róża szklarniowa, bukszpan, żywotnik zachodni
EKOLOGICZNY SYSTEM UPRAWY: brokuł, ogórek gruntowy, marchew
TECHNIKA OCHRONY
zdj. wybór SADOWNICZE-gatunek JABŁOŃ - przedstawione w systemie informacje
Dodatkowo umieszczono:
POMOCNE LINKI (serwisy i instytucje)
MATERIAŁY (zalecenia, metodyki)
MATERIAŁY AUDIOWIZUALNE (filmy)
KOMUNIKATY
MONITORING SZKODNIKÓW
Baza danych systemu umożliwia wprowadzanie nowych agrofagów czy nowych gatunków roślin. Dzięki temu system systematycznie zostanie udoskonalany i poszerzany o nowe wiadomości.
System decyzji HortiOchrona umieszczony został na stronie Instytutu Ogrodnictwa – PIB pod adresem http://hortiochrona.inhort.pl oraz na Platformie Sygnalizacji Agrofagów prowadzonej przez IOR-PIB, Poznań.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2020 r. – w uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne – przyznał wyróżnienie za przygotowanie systemu wspomagania decyzji HortiOchrona zespołowi autorskiemu.
Źródło:
zdj. ze strony K.Krasoń