Od początku lipca, po ok. 2 miesiącach od wysiewu, rozpoczęły się zbiory ogórków. Owoce zbiera się w różnych fazach wzrostu, zależnie od przeznaczenia (ważna jest wysiana odmiana):
korniszon dł. 3 – 5 cm
konserwowy dł. 8 – 10 cm
kwaszeniak dł. 8 – 18 cm
sałatkowy dł. co najmniej. 12 cm.
Nie należy dopuszczać do ich żółknięcia. Częstość zbiorów zależy od przebiegu pogody. Ogórki uprawiane w polu powinno się zbierać w godzinach rannych, po opadnięciu rosy. Nie zaleca się zbioru w godzinach południowych, w czasie deszczu i upału. Zbiór powinno się wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić owoców, pędów i systemu korzeniowego . Nie należy również odwracać pędów.
Ogórki można uszczykiwać lub obcinać nożem w połowie szypułki i delikatnie układać do skrzynek. Składowanie powinno odbywać się w zacienionym miejscu.
Nawożenie
W trakcie wiązania, dorastania owoców i plonowania, ogórek wymaga potasu i fosforu. Potas musi być zastosowany w formie siarczanowej, ponieważ ogórek jest wrażliwy na chlorki. Nawozy mineralne nie wpływają ujemnie na jakość ogórków kwaszonych, jeśli wszystkie z potrzebnych składników mineralnych są zastosowane w odpowiednio dobranym stosunku. Warto zastosować nawozy wieloskładnikowe, np. Azofoskę, Fruktus, Biopon. Dokarmianie stosuje się w czasie owocowania, kiedy trudno nawozić warzywa w sposób posypowy. Dobry wyniki daje oprysk Florovitem rozpuszczonym w wodzie (stężenie 1-2%).
Nawadnianie
Ogórek jest wrażliwy na niedobór wody. Ta wrażliwość jest szczególnie uciążliwa na glebach lżejszych i przy uprawie bez obornika. Ponadto odmiany heterozyjne (F1) cechujące się wysoką plennością mają większe wymagania wodne. Podlewanie wpływa na zwiększenie plonu o ok. 50 % i poprawia jakość owoców. Odpowiednio podlewane rośliny rodzą ogórki o zmniejszonej tendencji do tworzenia pustych przestrzeni i mięknięcia w czasie kiszenia.
Ogórek od początku kwitnienia do końca zbiorów również potrzebuje znacznej ilości wody. Co 4-6 dni należy go zasilać dawkami wody nieprzekraczającymi 20 l/m2.
Ogórek silnie reaguje na zmianę temperatury, najlepiej więc podlewać w godzinach rannych, co zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez kanciastą plamistość i mączniak prawdziwy. W godzinach popołudniowych można podlewać wodą ogrzaną, zebrana w zbiornikach, najlepiej bezpośrednio pod korzeń.
Zwalczanie chwastów
Chwasty w ogórkach powinny być usuwane jak najwcześniej, na bieżąco, zanim się rozrosną. Ich późniejsze zwalczanie grozi uszkodzeniem całych roślin ogórka. Także poruszanie się i przekładanie pędów ogórka powoduje zrzucanie zawiązków owoców. Preferowanym sposobem ograniczenia zachwaszczenia jest ściółkowanie powierzchni materiałami nieprzepuszczalnymi światła: czarną folią lub czarna agrowłókniną. Chwasty, które wyrosną w miejscach niezakrytych można zwalczać mechanicznie motyką.
Źródło:
S. Kaniszewski - Warzywa o soczystych owocach
D. Hass, Z. Kawecki, J. Marcinkowski – Rok na działce
Metodyka integrowanej produkcji ogórka gruntowego PIORIN 2020 r.
zdj. zagon ogórków na polu ogrodniczym ŚODR O. Mikołów, K. Krasoń