Malina jest gatunkiem szczególnie wrażliwym na niedobór wody, zwłaszcza od kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Niedostatek wody w tym czasie powoduje drobnienie owoców a w rezultacie obniżenie plonu maliny. Dla uzyskania wysokich plonów ważne jest zapewnienie wysokiej wilgotności gleby co najmniej 2 tygodnie przed zbiorem owoców aż do końca prowadzenia zbiorów. Maliny możemy nawadniać za pomocą:
- deszczowni - nawadniana powierzchnia zraszana jest przy pomocy zraszaczy o znacznym zasięgu (promień zraszania wynosi kilka metrów), które umieszcza się ponad powierzchnią roślin odpowiednio stabilizowanych przewodach stalowych lub z PVC. Deszczowanie należy wykonywać w godzinach porannych tak, aby liście mogły jak najszybciej wyschnąć. To kosztowne rozwiązanie: drogie konstrukcje oraz wysokie zużycie wody.
- systemu nawadniania kroplowego - stosuje się tu tzw. linie kroplujące zwilżające ok. 20 cm głębokości gleby. Zalecana rozstawa kroplowników 30 - 50cm. Podstawowe zalety kroplowego nawadniania to: oszczędność energii oraz oszczędność wody (nawilżamy glebę tylko wzdłuż rzędów roślin). Nawadnianie kroplowe nie zwilża liści. W czasie nawadniania kroplowego można równocześnie prowadzić prace polowe. To system nadający się do zastosowania w terenie pagórkowatym. Podstawową wadą tego systemu nawodnienia jest duża wrażliwość kroplowników na zapychanie.
Częstotliwość nawadniania zależna jest od przebiegu pogody, w okresach bezdeszczowych nawadnianie kroplowe powinno być prowadzone stosunkowo często (nawet codziennie nie rzadziej jednak niż raz na 3 dni).
Zasady prawne regulujące przepisy związane z czerpaniem i użytkowaniem wody do nawadniania zawarte są w Prawie Wodnym http://isap.sejm.gov.pl/. Każdy właściciel systemu nawodnieniowego zobowiązany jest do posiadania dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z zasobów wody.
Źródło: Uprawa maliny w gruncie - ŚODR Karina Krasoń