Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od lat współpracuje z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie w krajowym systemie szacowania plonów ziemniaka i oceny ich jakości. System ten dostarcza cennych informacji stanowiących dane wyjściowe do opracowań na temat plonowania ziemniaków różnych grup wczesności oraz rentowności uprawy ziemniaka w różnych regionach kraju.
W roku 2014 plon ziemniaków określono na 92 plantacjach na różnych glebach z uwzględnieniem czynników obniżających plon. W bieżącym roku praktycznie nie wystąpiło oddziaływanie czynników obniżających plon ziemniaka.
Próbne wykopki dają podstawę do stwierdzenia, że plony na terenie województwa śląskiego są dużo wyższe w porównaniu do roku ubiegłego. Udział bulw małych w plonie jest niewielki (5-8%), występuje natomiast znaczny udział bulw zazielenionych w związku z dużą ilością opadów, które spowodowały rozmycie redlin.
Plony w gospodarstwach wdrożeniowych są bardzo wysokie i rolnicy zastanawiają się jak je zagospodarować, unikając nadmiernych strat. Problem jest poważny, bo bardzo wysokie sumy opadów w sezonie wegetacyjnym mogą skutkować dużym nasileniem chorób przechowalniczych. Stąd w większym stopniu niż w latach o mniejszej ilości opadów, należy zwracać uwagę na stan przechowywanych ziemniaków .
Tabela 1. Plonowanie odmian ziemniaka w 2014 roku (powiat mikołowski, tyski, żorski, rybnicki, wodzisławski, gliwicki, bieruńsko-lędziński ,tarnogórski, będziński, raciborski)
Czynniki limitujące plon: 1-susza, 2-nadmiar opadów, 3-gradobicie, 4-zła agrotechnika (chore sadzeniaki, zachwaszczenie, zła obsada roślin itp.), 5-zaraza ziemniaka, 6- inne przyczyny