W ramach platformy doradczej eDWIN powstała e-usługa „Wirtualne gospodarstwo”, której zadaniem jest m. in. ostrzeganie rolników przed pojawiającymi się zagrożeniami, szkodnikami na polu a także przed nagłymi załamaniami pogody. Ponadto aplikacja ta, umożliwia szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz informuje w jakiej ilości i w jakim terminie można stosować środki ochrony roślin. Jest to niezbędne narzędzie, dostępne zarówno w wersji aplikacji mobilnej jak i przeglądarki na komputerach, gdyż przyczyni się w dużym stopniu do pomocy rolnikom przy zarządzaniu gospodarstwem.
W czym pomoże „Wirtualne gospodarstwo”?
Po wprowadzeniu każdej uprawy do systemu „Wirtualnego gospodarstwa” będzie możliwość jej monitorowania a w przypadku wystąpienia zagrożeń np. zniszczenia uprawy przez chorobę bądź szkodnika, system będzie o tym informował. Ponadto zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz żywności stosowanymi środkami ochrony roślin, będzie możliwe dzięki tej aplikacji, której zadaniem jest informowanie rolników czy, w jakiej ilości oraz w jakim terminie będzie można stosować środki do zwalczania chorób lub szkodników. Kolejną możliwością tej aplikacji jest łatwiejszy kontakt rolników z ich doradcą rolniczym. Użytkownik będzie miał przypisanego do konta doradcę (automatycznie będzie dopisany najbliższy doradca, jednakże rolnik będzie mógł dokonać zmianę np. na doradcę, z którym częściej utrzymuje kontakt), któremu będzie mógł zadawać pytania oraz wystosować do niego prośbę o weryfikację zaobserwowanych zagrożeń. Również rolnik będzie miał udostępniane raporty agrometeorologiczne o charakterze ogólnym bądź spersonalizowanym, które będą opracowywane przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Raporty spersonalizowane będą dotyczyły wybranego pola i będą przygotowywane na indywidualne zamówienie usługobiorcy, natomiast raporty ogólne będą dotyczyły upraw na terenie powiatu i będą przygotowywane dla powiatów. Gromadzenie, pozyskiwanie oraz udostępnianie informacji o wystąpieniu agrofagów to kolejna możliwość tej aplikacji. Rolnicy dodatkowo będą mieli do dyspozycji wirtualną kartę pola, która umożliwi układanie e-planów ochrony roślin oraz ewidencjonowanie pracy i dzięki tym informacjom będzie możliwość otrzymywania powiadomień dotyczących możliwych zagrożeń na polu.
Rejestracja w „Wirtualnym gospodarstwie”
Pierwszym krokiem, aby korzystać z e-usługi „Wirtualne gospodarstwo” będzie zarejestrowanie się oraz dokonanie wyboru przez rolnika swoich pól w usłudze. Po zalogowaniu się w oknie głównym pokażą się ogólne informacje o gospodarstwie, wyświetla się wykres struktury zasiewów po uprzednim wprowadzeniu upraw, aktualne dane meteorologiczne z wybranej stacji meteorologicznej, alerty pogodowe, informacje przesłane przez wybranego doradcę oraz ostrzeżenia o możliwości wystąpienia agrofagów (zdjęcie 1).
Zdjęcie 1. Najważniejsze informacje w oknie głównym.
E-usługa „Wirtualne gospodarstwo” zawiera 4 zakładki:
Zdjęcie 2. Dodawanie pól.
W tej zakładce znajduje się również lista upraw na poszczególnych polach – klikając na konkretne pole rolnik uzyskuje szczegółowe informacje. Można także na polach dodawać zabiegi agrotechniczne (zdjęcie 3).
Zdjęcie 3. Lista upraw przypisana dla wybranego pola.
Głównym zadaniem tej zakładki jest ułatwienie rolnikowi pracy na polu.
Zdjęcie 4. Profile upraw.
Zdjęcie 5. Zakładka „Meteo”.
Czym jest platforma doradcza eDWIN?
Platforma doradcza eDWIN powstaje w ramach projektu eDWIN – „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. W ramach projektu będą dostępne 4 usługi: „Wirtualne gospodarstwo”, „Udostępnianie danych meteorologicznych”, „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń” z tym że, 2 ostatnie będą uruchomione w późniejszym terminie. Pomysłodawcą platformy eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego eDWIN a w pracach nad nią uczestniczy 19 partnerów z całego kraju.
Prace nad projektem eDWIN i platformą są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz odbywają się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło:
https://www.wodr.poznan.pl/projekty/edwin/wirtualne-gospodarstwo-praktyczny-pomocnik-rolnikow