Agrobank to system bioinformatyczny zarządzania zasobami genetycznymi roślin użytkowych dla usług doradztwa rolniczego. To program społeczny i gospodarczy. Podobne programy są tworzone w innych krajach.
System stworzony z potrzeb dysponowania jednym miejscem do uzyskania wielu informacji, aby uzyskać większy i stabilny plon. Rolnikom potrzebna jest informacja jakie nasiona wybrać i jak je wykorzystać. Znajomość posiadanych zasobów materiału siewnego są mało znane. Dzięki systemowi zasoby genetyczne odmian mogą mieć przełożenie na zaadoptowanie ich do warunków klimatycznych.
W nawiązaniu do realizacji projektu Agrobank, na spotkaniu on-line wprowadzającym do pełnego cyklu szkoleniowego, które odbyło się w dn. 17/12/2021 zaprezentowano dwie aplikacje opracowane w ramach projektu.
Aplikacja „Wybór odmiany”- celem jest pomoc w wyborze odmiany do uprawy rośliny w określonych warunkach przyrodniczych, zgodnie z kategorią gleby, rodzajem produkcji roślinnej i poziomem agrotechniki. Rolnik/doradca, bez dodatkowego szukania, może wybrać odmianę rośliny z listy odmian COBORU.
Istotne dla działania aplikacji to:
- model oceny przydatności pola przeprowadzający podział pola na strefy bonitacyjne
- model prognozowania wysokości plonu dający informację o przewidywanym plonowaniu wybranej rośliny przy zakładaniu plantacji.
Po zalogowaniu się do systemu można będzie wpisać dane pola, ocenę gleby, nawożenie, historię upraw do 3 lat wstecz. System będzie proponował podział pola na strefy i wybierze gatunek roślin jej odmianę zgodnie z podanymi danymi. Będą odnośniki do charakterystyk odmian COBORU. Można będzie skorzystać z propozycji płodozmianu na 3 lata z określeniem potencjalnego plonu i potrzeb pokarmowych do jego uzyskania.
Przewidywany plon zostanie określony w oparciu o dane ze stacji Meteo, które są usytuowane na terenie każdego ODR. Dane stacji będą udostępnione do COBORU. W ten sposób platformy Edwin i Agrobank będą pracować w połączeniu.
Aplikacja „Doświadczenie fenotypowe” – celem głównym jest wspieranie prowadzenia uznania zasobów genowych przez kuratorów z wykorzystaniem jednolitej metodyki, standaryzacja danych oraz bezpośrednie wprowadzenie danych do systemu. Aplikacja usprawni prace zespołów badawczych.
Prezentacja funkcjonalności Aplikacji „Wybór odmiany” w ramach realizacji projektu Agrobank dla doradców odbędzie się w dniu 08 marca 2022.
Źródło: www.cdr.gov.pl, szkolenie on – line w dn. 17/12/2021