^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Czas na karmienie ptaków - naszych skrzydlatych pomocników

PTAKI - umilają nam czas spędzony w ogrodzie pięknym śpiewem i służą wielką pomocą w ograniczeniu populacji szkodników. Zjadają owady dorosłe, ich jaja, larwy i poczwarki. Potrafią również zjadać ślimaki oraz drobne gryzonie. Najwięcej szkodników zjadają w okresie lęgowym, kiedy dorosłe osobniki potrzebują więcej wysokobiałkowego pokarmu dla piskląt. Odnosi się to do ptaków owadożernych oraz do ziarnojadów (dzwońce, trznadle). W tym czasie ptaki wielokrotnie latają pomiędzy gniazdem a ogrodem. Śpiesznie ale i dokładnie przeszukują ogród. Wielkość ich przysługi jest możliwa do zrozumienia wtedy, gdy przyjrzymy się ptasiemu jadłospisowi, dla przykładu ptaki zimujące:

sikorka bogatka ciągu dnia może, ile sama waży a jest to ok. 130-200 owadów, larw i poczwarek. W okresie lęgowym (od maja do czerwca) jest największym żarłokiem. W ciągu 2-3 tyg. rodzina sikorek może zebrać z ogrodu ok. 30 kg owadów.

wróbel mimo, że jada różne nasiona, budzi szacunek dzięki ilości zjadanych owadów, zwłaszcza w okresie gniazdowania, od kwietnia do sierpnia.

szpak oprócz naszych czereśni zjada owady, larwy, mięczaki (ślimaki) i włochate gąsienice, które          są niechętnie zjadane przez inne ptaki.                                                                              

kowalik zjada owady oraz larwy spod kory drzew

rudzik - owady i ślimaki

Inne ptaki, które zimują w Polsce: jemiołuszka, gil, kwiczoł  dzwoniec, kos, kowalik, strzyżyk, szczygieł, zięba jer,

Ptaki potrzebują w ogrodzie sporo różnorodnego pożywienia, kryjówek i miejsc na gniazda. Warto ułatwić im przetrwać zimę przez umieszczenie karmików.

sikorka Pixabay

Dokarmianie ptaków zimą jest ważne ale trzeba to robić sumiennie, bo ptaki przywiążą się do miejsca nawet wtedy, kiedy braknie czasem pokarmu. Pokarm powinno się wykładać w ilości, która „traci się” na bieżąco z karmika. Ptasia karta dań: sikorka – słonina (bez przypraw), słonecznik, wróbel i mazurek (kuzyn wróbla) – ziarno zbóż, słonecznik łuskany, proso, kasze, kos – owoce, gołębie – pszenice, kasze; trznadel – pszenica, kasze, gołąb – pszenice, kasze, lubią gruboziarnisty pokarm: groch, peluszka, ostropest, słonecznik, zięba jer - ziarna zbóż, nasiona z zeschniętych roślin i pozostawionych w ogrodzie roślin, gil - owoce krzewów owocowych, rodzynki, dzwoniec - słonecznik, owocerudzik pixabay

Karmik lokuje się w bezpiecznym miejscu na właściwej wysokości, ok. 1,5 m i wyżej. Powinien być wykończony rozłożystym daszkiem, bez ścianek umożliwiając ptakom swobodny dostęp.

 Ważne: Do karmników nie wrzucamy pieczywa! Aby pomóc ptakom, dokarmia się je tylko zimą, kiedy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny. Nie karmimy ptaków przez cały rok!

Z uwagi na stale zmniejszającą się populację wróbli na świecie w Polsce się, ustanowiono dzień 20 marca jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Wróbli jest mniej z powodu często wykonywanych ociepleń budynków mieszkalnych, braku pożywienia zimą i niedokarmiania ich, stosowania środków ochrony roślin. Warto choć tego dnia pomyśleć o pomocy tym cennym ptakom!

karmik1. palik, 2. daszek, 3. listwa utrzymująca daszek, 4. karmik/korytko.

      

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com