Najbardziej znane a także lubiane byliny cebulowe to: tulipany, narcyzy, hiacynty, lilie, krokusy, szafirki i przebiśniegi. Właśnie cebulki tych roślin kwitnących wiosną są nadal dostępne w różnych punktach sprzedaży mimo, że jest już listopad.
Na szczęście jest to wysprzedaż posezonowa, bo terminy sadzenia tych roślin ostatecznie już minęły. Terminy sadzenia większości cebul kwiatowych kwitnących wiosną przypadają na koniec sierpnia do końca października. Przed nastaniem chłodów, a szczególnie mrozów, cebule powinny ukorzenić się. W przeciwnym przypadku rośliny są słabsze i w większym stopniu narażone na przemarzanie. Sadzenie w terminie późniejszym może także spowodować, że rośliny wiosną nie zakwitną, a to właśnie kwiaty są czynnikiem decydującym o zakupach i nasadzeniach roślin ozdobnych w ogrodach.
cebulki kwiatów wiosennych
Cebule kwiatowe z wyprzedaży, jeśli tylko prezentują się dobrze, można śmiało kupić, gdy pogoda nadal sprzyja sadzeniu, tj. temperatura nie jest ujemna. Taka pogoda jest jeszcze nadal. Klimat zmienia się, zima i mróz przychodzą później, więc warto skorzystać z o wiele tańszych cebulek. Są też tacy ogrodnicy, którzy wręcz na ten czas wyprzedaży czekają! Nabywają wtedy więcej cebulek, zwiększają rabatki, wzbogacając je ilościowo i kolorystycznie. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy w Polsce szans na zakupy tak wielu gatunków kwiatów! Nie było też obniżek ich cen.
Poza tym, ogrodnikom zdarza się czasem niestety zapomnieć o cebulkach wcześniej kupionych lub o swoich własnych cebulkach wyjętych z gruntu na spoczynek.
Uwaga! Cebula to jeden z wyjątkowych organów spichrzowych roślin. W niej znajdują się wszystkie potrzebne składniki pokarmowe niezbędne dla wiosennego wzrostu i kwitnienia. Cebuli brakuje tylko wody, którą musi pobierać z gruntu.
Instrukcja późnego sadzenia cebulek kwiatowych
Sposoby postępowania z cebulkami zapomnianymi, gdy za zimno i mroźnie
1. Sadzimy je w doniczce w lekkim piaszczystym i przepuszczalnym podłożu. aby ich wierzchołki wystawały 1 cm ponad warstwą podłoża i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu ok. 10°C (można je przechowywać w lodówce) na ok.2 miesiące do ukorzenienia się cebulek. Gdy pojawią się pierwsze korzenie, doniczkę okrywamy papierowym stożkiem, który pozostanie aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Gdy się pojawią, rośliny przenosimy do cieplejszego pomieszczenia.
2. Cebulki przechowujemy bez ziemi, w chłodnej piwnicy lub w lodówce, a wiosną posadzić do ziemi. Jest to dość ryzykowne, ale raczej przetrwają choć prawdopodobnie nie zakwitną w wiosną, tylko wypuszczą same liście. Przy prawidłowej pielęgnacji, zakwitną kolejnej wiosny.
Warto zakupić tańsze (ale zdrowe) cebulki kwiatów, odpowiednio zająć się nimi i także tymi chwilowo zapomnianymi. Wszystkie odwdzięczą się za opiekę pięknymi kwiatami wiosną.
Uwaga! Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną są bardzo potrzebne pszczołom.
To rośliny bogate w nektar i pyłek. Kwitną wcześnie, kiedy nie ma innych kwitnących roślin w ogrodach, zapewniając pokarm pszczołom wykonującym w tym czasie pierwsze loty.
Krokusy, szafirki i przebiśniegi – ich kwiaty wyłaniają się z ziemi wcześnie wiosną – są odporne na niskie temperatury i lekkie przymrozki, zapewniając pszczołom pokarm tak ważny o tej porze roku, kiedy roślin nektarodajnych jest jeszcze tak mało.
pszczoła w krokusie
Gdy temperatura wczesną wiosną osiągnie tylko 2 °C swój pierwszy lot odbywają samice-królowe trzmieli. Niezwłocznie poszukują kwiatów, by uzupełnić brakującą energię. Dlatego właśnie często na tych drobnych roślinkach cebulkowych wczesną wiosną „pracują” i te owady zapylające.
trzmiel w krokusie
Przy okazji: nie zaleca się zakupów sklepowych „suszków”, tj. bylin kłączowych. To nie cebule! Taki zakup jest już szczególnie ryzykownym a jak wynika z obserwacji, decyzja sprzedawców o obniżce takich roślin jest już zbyt późna.