Ocieplenie klimatu, wycofanie zapraw neonikotynoidowych oraz ograniczenia dotyczące stosowania środków ochrony roślin, przyczyniają się do zwiększenia presji szkodników i chorób w uprawie rzepaku ozimego.
Okres letni wiąże się z występowaniem bardzo wysokich fal temperatur, a to dobre warunki do rozwoju kolejnych pokoleń mszyc, głównie tych, które są wektorami wirusów.
Wirus żółtaczki rzepy jest najgroźniejszym i najczęściej występującym wirusem w uprawie rzepaku ozimego. Najgroźniejszym, bo może spowodować spadek plonu nawet o 50 %.
Wirus żółtaczki rzepy jest przenoszony przez mszyce brzoskwiniowo - ziemniaczane. Gatunek ten jest polifagiem żerującym między innymi na roślinach psiankowatych, bobowatych czy kapustnych, rozwijającym się w uprawach polowych, a także w szklarniach oraz na chwastach.
Objawy wirusa żółtaczki rzepy
zdj.1 Objawy wirusa żółtaczki rzepy w rzepaku
zdj.2 Wirus żółtaczki rzepy w rzepaku
Gatunki mszyc - wektory wirusa żółtaczki rzepy
Mszyca brzoskwiniowa jak i w nieco w mniejszym stopniu mszyca kapuściana jest wektorem występowania żółtaczki rzepy w rzepaku. Największe zagrożenie tym wirusem miało miejsce w 2016 roku.
Mszyca brzoskwiniowa występuje w formie bezskrzydłej i uskrzydlonej. Bezskrzydłe osobniki są barwy od żółtej do bladozielonej, z czerwonawymi oczami i stawami odnóży – młodsze stadia są nieco jaśniejsze (zielonożółte). Formy uskrzydlone - rozpiętość skrzydeł osiąga do 8 mm, zwykle są barwy zielonej z ciemną głową i tułowiem, a na odwłoku ciemnobrunatną plamą i ciemnymi przepaskami. Próg szkodliwości ekonomicznej dla mszyc to mniej niż 20% zaatakowanych roślin.
MSZYCA BRZOSKWINIOWA - WEKTOREM WIRUSA LIŚCIOZWOJU ZIEMNIAKA
Mszyca brzoskwiniowa - jest polifagiem zasiedlającym wiele gatunków roślin należących do wielu rodzin. To jedyny wektor liściozwoju ziemniaka. Bardzo efektywnie przenosi wirusa Y ziemniaka i nieco słabiej wirusy M i S. Masowo występuje jesienią, latem też bywa obecna.
zdj.3 Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana
Miejsce jej działania
Umiejscawia się przede wszystkim na spodniej stronie liści, wysysa sok, wydziela spadź, która zatyka aparaty szparkowe. Jest dobrym podłożem do rozwoju grzybów.
Charakterystyka - CECHY
Mszyca kapuściana
Rzadko się zdarza, aby tego typu mszyca przynosiła straty gospodarcze, ale też należy ją lustrować. W nieco mniejszym stopniu jest wektorem wirusa żółtaczki rzepy w rzepaku. Występują formy bezskrzydłe i uskrzydlone, a larwy podobne są do osobnika dorosłego.
zdj.4 Mszyca kapuściana
Miejsce występowania
Głównie to rzepak jary i gorczyca rzadziej rzepak ozimy. To gatunek jednodomny (posiadający jednego żywiciela) pojawiający się w czerwcu, a populacja osiąga szczyt liczebności na przełomie lipca i sierpnia. Potem liczba osobników spada, a w sierpniu zaczyna wzrastać. Miejscem żerowania są wierzchołki pędów głównych a z czasem pędów bocznych. Opanowane miejsca powodują zahamowanie rozwoju rośliny.
Fioletowe przebarwienia na liściach rzepaku
Mogą wskazywać na fizjologiczne choroby powodowane niedoborami pokarmowymi i upośledzeniem ich pobierania w okresie chłodu albo obecnością kiły kapusty. Pewność absolutną, że wirus żółtaczki rzepy wystąpił na plantacji jest przeprowadzenie testu ELISA. W zależności od gatunku, mszyce mogą występować w liściach sercowych a najczęściej spodnich części blaszek liściowych.
Szkodliwość bezpośrednia żerowania mszyc to pomarszczone i zdeformowane liście. Owady te wysysają soki z liści. Ich żerowanie zakłóca naturalne procesy życiowe, tj.: fotosynteza i oddychania. Liście roślin pokrywają się spadzią, ograniczając fotosyntezę. Male pluskwiaki osłabiają rośliny przyczyniając się do infekcji chorobotwórczych.
Zwalczanie ich jest bardzo trudne ponieważ zastosowanie środków o działaniu kontaktowym nie przynosi żadnych efektów, środki o działaniu systemicznym przynoszą dopiero pożądany efekt.
Profilaktyka – to fundament
Jedynym skutecznym narzędziem w walce z wirusem żółtaczki rzepy w uprawie rzepaku ozimego jest profilaktyka, która polega na zwalczaniu mszyc i wyborze odmian posiadających tolerancję na tę chorobę.
Preparatami zarejestrowanymi do ograniczania mszyc jesienią, które można stosować do zwalczania mszycy w przypadku rzepaku ozimego to środki ochrony roślin na bazie perytroidów. Są nimi
preparat będący mieszaniną chloropiryfosu (fosforoprganiczne) i beta-cyflutryny (pyretroidy)
Producenci rzepaku ozimego powinni mieć świadomość zagrożeń wynikających z infekcji upraw wirusem żółtaczki rzepy oraz możliwości redukcji ryzyka wystąpienia strat w plonie. Powinni zastanowić się nad wyborem odmian w najwyższym stopniu tolerancyjnych na tę chorobę, ale także wysoko i wiernie plonujących.
Źródło: www.nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny-oleiste
www. tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa
www.polifoska.pl/porady/wirus żółtaczki
Zdjęcia: www.bing.com/images