Kolejny nabór wniosków na wapnowanie gleb rozpoczął się 1 kwietnia br. Program realizują NFOŚiGW, a także WFOŚiGW. Wnioski w tym naborze można składać aż do 2021r. Łączna kwota na realizację programu wynosi 300 mln zł, z czego 14 mln zł trafiło już do rolników.
Gdzie złożyć wniosek
Kolejny nabór na wapnowanie gleb to wsparcie finansowe w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Z dofinansowania mogą skorzystać rolnicy posiadający użytki rolne o powierzchni nie przekraczającej 75 ha. Zanim złożą jednak wniosek to muszą mieć wykonane badanie odczynu gleby. Badanie wykonuje się raz na 4 lata pobierając próbkę z powierzchni nie większej niż 4 ha. Na podstawie tego badania gleby (pH do 5,5) OSCH-R wydaje opinię, inaczej mówiąc zalecenia nawozowe. Wsparcie finansowe działań regeneracyjnych do określonej działki otrzymamy raz na 4 lata.
W jaki sposób przyznawane jest dofinansowanie?
Kolejny nabór na wapnowanie gleb właśnie ruszył, a kwota dofinansowana niezmiennie przyznawana jest do zakupionego czystego składnika. Możemy ją otrzymać kupując:
300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni do 25 ha użytków rolnych
200 zł/t czystego składnika odkwaszającego dla gospodarstw o powierzchni od 25 ha do 50 ha użytków rolnych
100 zł/t czystego składnika odkwaszającego dla gospodarstw o powierzchni od 50 ha do 75 ha użytków rolnych
Warto również pamiętać, że dopłata do wapna rolniczego przysługuje do zakupu wapna nawozowego, a także środka wapnującego. Z tego powodu, ważne jest aby na fakturze znalazła się informacja o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego, bądź środka wapnującego, wraz z zawartością CaO lub CaO+MgO.
Kolejny nabór na wapnowanie gleb – więcej informacji można znaleźć na stronie www.schr.gov.pl