To nie choroba jest powodem marszczenia się i odbarwiania liści porzeczki lecz szkodnik: mszyca porzeczkowo – czyściecowa. Dwuczłonowa jej nazwa wynika z faktu, iż porzeczka jest żywicielem pierwotnym, wtórnym natomiast jest czyściec błotny oraz jasnota purpurowa i różowa. Mszyca występuje w szczególności na porzeczce czerwonej i białej ale także porzeczce czarnej.
Czyściec błotny -prezentuje się pięknie ale jest bardzo silnie trującym i uciążliwym chwastem.
Jasnota różowa jest rośliną trującą. W dużej ilości szkodzi bydłu, ale głównie koniom.
Jasnota purpurowa występuje powszechnie na terenie całego kraju.
Osobniki dorosłe i larwy mszyc są koloru bladożółtego i kremowego. Długość ciała osobników dorosłych wynosi 2 mm. Żerowanie tej mszycy na dolnej stronie liści wywołuje wybrzuszenia ich górnej strony. Na młodych liściach wierzchołkowych zmiany są wiśniowo-czerwone, na starszych – żółte. Wynikiem opanowania krzewów przez kolonie mszycy jest zmniejszona asymilacja, zahamowany wzrost a przez to gorsze plonowanie.
Na porzeczce rozwijają się 3 - 4 pokolenia szkodnika. Pod koniec czerwca/ początek lipca, osobniki uskrzydlone przelatują na jasnotę i czyściec dając początek kolejnym 5–7 pokoleniom. We wrześniu wracają na krzewy owocowe.
Ochrona:
MSZYCA PORZECZKOWO-CZYŚCIECOWA (Cryptomyzus ribis) I INNE GATUNKI MSZYC
Lustracje przeprowadzać od początku wegetacji co 2 tygodnie aż do zbioru owoców. Próg szkodliwości -10% zasiedlonych pędów.
Środki ochrony zgodnie z Programem Ochrony Porzeczki Czarnej
Opryskiwać po wystąpieniu pierwszych kolonii mszyc. Stosować jeden z wymienionych środków.
NEONIKOTYNOIDY
Acelan 20 SP, Ceta 20 SP, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Miros 20 SP, Mospilan 20 SP,
Sekil 20 SP
PYRETROIDY I PERYTRYNY
Decis Mega 50 EW, Delta 50 EW, Patriot 100 EC
ZWIĄZKI POCHODZENIA NATURALNEGO
Spruzit Koncentrat na Szkodniki EC
ŚRODKI O DZIAŁANIU MECHANICZNYM
K-PAK, Emulpar’ 940 EC, Siltac EC, Next Pro
Obowiązkiem każdego użytkownika środka ochrony roślin jest zapoznanie się z treścią etykiety, zamieszczonej na danym produkcie.
Etykiety-instrukcje stosowania środków ochrony roślin, wymienionych w niniejszym programie, można znaleźć na stronie internetowej MRiRW:https://www.gov.pl/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin