Dożynki w Dąbrowie Górniczej, które odbyły się 8 września br. po raz pierwszy od wielu lat nie były tylko imprezą muzyczną, a przede wszystkim wydarzeniem skierowanym do rodzin. W powietrzu można było poczuć zapach swojskiego chleba, który idealnie pasował do wszystkich organizowanych atrakcji.
Przepiękną rolniczą wystawę: płodów rolnych, wyrobów rolniczych, miodów i produktów pszczelich, maszyn rolniczych, konkurs wiedzy pszczelarskiej, konkurs dojenia krowy skierowany do najmłodszych - zorganizowali doradcy ŚODR w Częstochowie.
Głównym organizatorem wystawy rolniczej, wykonawcą i pomysłodawcą wspólnie z pracownikami ŚODR w Częstochowie był p.o. Dyrektor Oddziału ŚODR w Mikołowie Radosław Sroka, który osobiście uczestniczył w obchodach i objął nadzór merytoryczno-dydaktyczny nad wystawą udzielając specjalistycznego doradztwa
Impreza rozpoczęła się od pochodu dożynkowego, który zakończył się mszą polową oraz oficjalnymi uroczystościami dożynkowymi. Dożynki miejskie w Dąbrowie Górniczej otworzył w niedzielę gospodarz miasta prezydent Marcin Bazylak.
Po nim podziękowania za pracę i życzenia składali m.in. miejscowi parlamentarzyści, wśród nich posłanka Beata Małecka-Libera (PO) oraz Ewa Malik (PiS), Robert Warwas (PiS) i Waldemar Andzel (PiS) oraz przedstawiciele lokalnej władzy. Gościem specjalnym na zaproszenie prezydenta Dąbrowy Górniczej był Premier Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.
Występując w trakcie imprezy dożynkowej w dąbrowskim Parku Hallera, premier nawiązał do przemysłowego charakteru miasta, w którym jednak rozległe peryferyjne dzielnice mają charakter rolniczy. Tak się tu wszystko splata – i wieś z miastem i wszystkie różne części gospodarki ze sobą. Tak patrzymy na tę naszą rzeczywistość, że Polska musi być jedna – ocenił premier.
Premier dziękując za zaproszenie zaznaczył, że w Dąbrowie Górniczej zobaczył wspaniałe rękodzieło i wyroby kultury ludowej, zagłębiowskiej; podziękował przy tym ich twórcom. Ocenił, że gdy wyjdzie się z biura, zostawiając telefon i telewizor i spoglądając innemu człowiekowi w oczy - "lepiej można się wsłuchać w drugiego człowieka”. Dziękuję za połączenie naszej tradycji dożynkowej w tym wspaniałym górniczym mieście, gdzie wprawdzie kopalnia zamknięta, ale wiem, jakie tradycje tutaj są. Wszystko to ma służyć przyszłości, wszystkie działania; nie chcę tutaj mówić o konkretach politycznych, bo jesteśmy na pięknym święcie dożynkowym – zastrzegł premier.
Cieszę się, że tak pięknie łączycie państwo przeszłość, tradycję górniczą z tym, co wszystkim nam się na pewno marzy, czyli lepsza, dostatnia, bardziej zasobna Polską. Oby tak się stało, obyśmy za kilka, kilkanaście lat dogonili tych na Zachodzie Europy, którzy jeszcze do niedawna wydawało nam się, że są nieosiągalni. Na pewno tam dojdziemy, tego państwu życzę, tego Polsce życzę - powiedział premier.
Cieszę się, że tak pięknie łączycie państwo przeszłość, tradycję górniczą z tym, co wszystkim nam się na pewno marzy, czyli lepsza, dostatnia, bardziej zasobna Polską. Oby tak się stało, obyśmy za kilka, kilkanaście lat dogonili tych na Zachodzie Europy, którzy jeszcze do niedawna wydawało nam się, że są nieosiągalni. Na pewno tam dojdziemy, tego państwu życzę, tego Polsce życzę - powiedział premier.
Po zakończonych uroczystościach musiał przyjść czas na zabawę, dlatego jako pierwsze na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich.
Było jak co roku swojsko, kolorowo, gwarno, głośno, śpiewnie, a przede wszystkim, bardzo miło i wesoło, a to za sprawą Kół Gospodyń Wiejskich z zielonych terenu naszego miasta: KGW Trzebiesławice, Rudy, Antoniów, Ujejsce, Łęka, Łosień ,Okradzionów, Błędów, Kuźniczka Nowa, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Tucznawa.
Później na tych samych deskach zagrała Kapela Janicek, która rozgrzała publiczność do czerwoności !
Każdy, kto uczestniczył w Dożynkach Miejskich w Dąbrowie Górniczej, które w tym roku odbyły się w zmienionej formule i przybył do dąbrowskiego Parku Hallera mógł nie tylko skorzystać z oferty kilkudziesięciu stoisk.
Między innyni z: III Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła organizowanego przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Komitywa, ale także zobaczyć przepękną wystawę rolniczą i wziąć udział w pokazach rzemiosła dawnego.
Największą popularnością cieszyły się warsztaty, które przygotowali pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia i doradcy ŚODR w Częstochowie oraz konkurs dojenia krowy dla najmłodszych oraz konkurs wiedzy pszczelarskiej.
Dorośli i dzieci mogli zrobić las w słoju, pleść wianki, stworzyć grafikę za pomocą prasy drukarskiej, wziąć udział w warsztatach tkactwa, czy stworzyć ozdobę wiszącą zwaną „pająkiem”.
Dodatkową atrakcją była strefa gier dawnych, a także przygotowana przez Kwiatarnię Społeczną, wymiana roślin doniczkowych.
Po zakończeniu części ludowej nastał czas, by nauczyć się swingowych kroków z tancerzami Swing City Katowice, a następnie bawić się przy muzyce zespołów Swing Like Thati Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Było ludowo, było swingowo, było rodzinnie i swojsko. Jak akcentowali organizatorzy dożynek, choć Dąbrowa Górnicza jest kojarzona przede wszystkim z przemysłem (swój największy zakład w Polsce, dawną Hutę Katowice, ma tam koncern Arcelor Mittal Poland), rolnictwem zajmują się dzielnice peryferyjne.
W tym roku za organizację w mieście imprez ludowych i folklorystycznych odpowiadała dzielnica Ujejsce.
Na ręce Pani Dyrektor PKZ w Dąbrowie Górniczej Małgorzaty Majewskiej oraz Paniom przewodniczącym oraz członkiniom KGW z terenów zielonych Dąbrowy Górniczej: Trzebiesławice, Tucznawa, Rudy, Antoniów, Ujejsce, Łęka, Łosień ,Okradzionów, Błędów, Kuźniczka Nowa, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie w imieniu Dyrekcji Śląskiego Ośrodka Rolniczego w Częstochowie składamy wyrazy uznania, gratulujemy profesjonalnej organizacji i wspaniałej oprawy merytorycznej oraz artystycznej.
Dąbrowskie Miejskie Dożynki zespoliły życie miejskiej obojętności – w rzetelną miłość do tradycji ziemi zagłębiowskiej.
Jest to doskonały środek wychowawczy dla młodzieży.
Dlatego nie bagatelizujmy swoich korzeni, dostrzegajmy ziarno miłości, radości śpiewu, tańca i tradycji.
Pielęgnujmy i reklamujmy to co nasze !!!