TOWARZYSTWO PROMOCJI RYB ma zaszczyt zaprosić hodowców karpi i pstrągów oraz przedstawicieli instytucji związanych z branżą rybacką i z nią współpracujących do udziału w konsultacjach społecznych projektu Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze
Konsultacje odbędą się w dniach 15-17 września 2014 r. w Centrum Szkoleniowym Falenty, Aleja Hrabska 4, 05-090 Raszyn-Falenty.
"Kodeks Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze" będzie dokumentem określającym zespół najważniejszych zasad, których przestrzeganie gwarantuje zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych przez obiekty, w których prowadzony jest chów i hodowla ryb. To zapewni produkcji ryb właściwe jej miejsce i rangę wśród innych gałęzi sektora produkcji żywności, rybom zaś umożliwi wzrost w warunkach jak najmniej ingerujących w ich przystosowania naturalne. Podstawowymi celami kodeksu są:
1. Promocja zrównoważonych technik produkcji w stawowej gospodarce rybackiej oraz w chowie i hodowli ryb łososiowatych.
2. Wdrażanie standardów, które są zgodne z wymaganiami stawianymi przyjaznej środowiskowo oraz społecznie akceptowanej praktyce rybackiej.
3. Promocja zgodności między regulacjami prawnymi i oczekiwaniami konsumenta.
Projekt kodeksu został opracowany przez zespół ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz praktyków z gospodarstw karpiowych i pstrągowych.
Stosowanie zasad postępowania w postaci Kodeksu pozwoli rybakom w przyszłości na bardziej świadome trzymanie się litery prawa, natomiast administracji, w tym organom kontrolnym, na unikanie ewentualnych omyłek. Dotychczasowy brak Kodeksu sprzyja dowolności interpretacji, co prowadzi do niejednolitego sposobu traktowania gospodarstw rybackich w różnych regionach kraju.
Zakres merytoryczny konsultacji:
1. Technologia produkcji.
2. Ochrona środowiska.
3. Zdrowie i dobrostan ryb.
4. Gospodarowanie wodą.
5. Bezpieczeństwo żywności.
Udział w konsultacjach jest bezpłatny.
Zgłoszeń należy dokonywać do dnia 31 sierpnia 2014 r. za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej http://www.pankarprybacy.pl/akt366.php .