^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

PAMIĘTAMY !!!

P a m i ę t a m y !

Wspomnienie o śp. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim

w1 W większości społeczeństwa Prezydent Lech Kaczyński kojarzony jest przede wszystkim z wielką europejską a nawet światową polityką, jako zwolennik idei Trójmorza i integracji krajów Europy środkowo-wschodniej, który popierał polską akcesję do Unii Europejskiej, jednak sprzeciwiał się jej „federalizacji”, jednym słowem to „wielka polityka”.

w2

Należy jednak zauważyć, że problemy wsi, jej rozwoju i całego polskiego rolnictwa traktował ze szczególnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, powinniśmy to pamiętać szczególnie my doradcy, rolnicy i ludzie działający na rzecz rolnictwa.

w3

Lech Kaczyński wielokrotnie wypowiadał się pozytywnie o Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej. Jego zdaniem Polska jako duży kraj rolniczy powinna odgrywać ważniejszą rolę w tworzeniu polityki rolnej UE.

w4

Rolnictwo, które pełni szereg ważnych funkcji gospodarczych i społecznych, ma prawo, zdaniem prezydenta, oczekiwać wsparcia ze strony państwa.

w5

Pomoc ta powinna koncentrować się przede wszystkim na zapewnieniu warunków rozwojowych, pozwalających partycypować w dostępie do dóbr cywilizacyjnych, w wyrównywaniu szans rozwojowych mieszkańców wsi oraz zapewnieniu im godziwych, zdywersyfikowanych źródeł dochodu.

w6

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego do najistotniejszych zadań w tym zakresie należy wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży na wsi, zapewnienie podobnego do tego w miastach dostępu do infrastruktury technicznej i społecznej (np. do szerokopasmowego internetu), a także na wspieraniu rozwoju wielofunkcyjnego, w którym realizowane byłyby zarówno dotychczasowe jak i nowe funkcje obszarów wiejskich.

w7

Prezydent Lech Kaczyński w wielu swoich wystąpieniach dawał wyraz przekonaniu, że rozwój Polski nie może opierać się tylko na wspieraniu największych metropolii, ale musi uwzględniać także interes wsi i małych miast. Obszary wiejskie oraz rolnictwo powinny także otrzymać istotne wsparcie w ramach solidaryzmu społecznego.

w8

Prezydent Lech Kaczyński podejmując wiele inicjatyw na rzecz polskiej wsi powołał 2 kwietnia 2009 roku Radę ds. Wsi i Rolnictwa, zasiedli w niej rolnicy, samorządowcy oraz naukowcy związani z rolnictwem. Wśród najważniejszych celów powołania Rady wymieniono zmniejszanie dysproporcji rozwojowych między miastem a wsią. Prezydent chciał być moderatorem debaty publicznej nad stanem polskiej wsi i rolnictwa oraz współtwórcą ponadpartyjnych strategicznych rozwiązań na przyszłe lata. Ważną inicjatywą prezydenta był zorganizowany 20 maja 2009 roku w Pałacu Prezydenckim „szczyt rolniczy”. W czasie jego obrad najważniejsi przedstawiciele świata rolniczego, nauki rolniczej, instytucji wsparcia rolnictwa, samorządów i organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele rządu debatowali nad stanem polskiego rolnictwa, głównymi problemami obszarów wiejskich oraz możliwymi scenariuszami rozwojowymi na najbliższe lata.

w9

Prezydent pragnąc choć w sposób symboliczny oddać szacunek pracy na roli w 2009 roku podjął decyzję o ponownym reaktywowaniu Dożynek Prezydenckich. Są one nawiązaniem do tradycji wprowadzonej w 1927 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

w10

Mając to wszystko na uwadze doradcy ŚODR w Częstochowie nie mogli nie wziąć udziału w uroczystościach odsłonięcia Pomnika Ofiar tragedii smoleńskiej i kamienia węgielnego pod pomnik śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2018 roku na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystości miały wyjątkowy i podniosły charakter oraz oprawę z udziałem najwyższych władz państwowych: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej odprawiona została Msza Św. w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej, po której wyruszył Marsz Pamięci. Jego trasa przebiegała Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki a następnie pod nowo odsłonięty Pomnik Ofiar. Zapaliliśmy znicz pamięci.

Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest fundamentem godności państwa polskiego, składamy hołd tym, którzy wówczas zginęli. Oni oddali życie wypełniając patriotyczny obowiązek.

Dziękujemy za ich oddanie OjczyźniePAMIĘTAMY!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com