FERMA ŁÓDŹ 2018 - FORA , DEBATY , INNOWACJE
W dniach 16 i 17 lutego specjaliści Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa ŚODR d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili mające wieloletnią tradycję Targi FERMA. Głównym organizatorem targów jest od wielu lat jest DLG
Ponad 250 wystawców wzięło udział w XVIII Międzynarodowych Targach Ferma Bydła oraz XXI Międzynarodowych Targach Ferma Świń i Drobiu, zorganizowanych w miniony weekend w łódzkich halach EXPO i MOSiR. W targowej ofercie nie zabrakło najnowszych maszyn i urządzeń dla rolników, wyspecjalizowanych w produkcji zwierzęcej.
Łódzkie targi Ferma to jedyne w Polsce specjalistyczna impreza wystawowo-konferencyjna skupiona wokół produkcji zwierzęcej. Na ponad 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawowej mogliśmy oglądać najnowsze maszyny, urządzenia i akcesoria, przydatne na co dzień w nowoczesnych oborach, chlewniach i kurnikach.
Techniczne nowinki obejrzało około 30 000 gości. Wystawcy zaprezentowali nie tylko rozwiązania dedykowane dla największych ferm, ale też właścicieli średnich gospodarstw. Przed i wewnątrz hali MOSiR podziwiać mogliśmy ciągniki, ładowarki, nowoczesne beczki na gnojowicę i rozrzutniki obornika, paszowozy i inne urządzenia do przygotowywania i podawania paszy, zautomatyzowane dojarki i urządzenia do przechowywania mleka.
Ciekawie prezentowała się również oferta adresowana do producentów drobiu i jaj, czy rozwiązania z zakresu budownictwa i wyposażenia obiektów inwentarskich.
W 20-letniej historii imprezy, co roku niezwykle istotnym elementem są konferencje naukowo-techniczne. Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwala zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli.
I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów.
Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej oraz specjalistów i znawców w poszczególnych tematach. Wysłuchano m. in.:
„TMR czy PMR w żywieniu krów mlecznych ” – prof. dr hab. Zygmunt Kowalski /UR Kraków/,
„Prawidłowe żywienie krów zasuszonych – drogą do sukcesu” – dr Ryszard Kujawiak /Sano/,
„Użytki zielone źródłem dużych rezerw paszowych w żywieniu bydła” – prof. dr hab. Piotr Goliński /UP Poznań/,
„Znaczenie bioasekuracji w ochronie zdrowia świń” - dr Michał Tarasiuk /Boeheinger Ingelheim/,
„Aktualna sytuacja w zakresie ASF, co jeszcze należy zrobić?” – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak /PIW Puławy/,
„Nowoczesne metody utylizacji padłych zwierząt w obliczu ptasiej grypy oraz innych zagrożeń” – Wojciech Dubiński /Bentley Polska/,
„Innowacyjne technologie biogazowe przy hodowli drobiu” – Michał Majewicz /BM Biogazownie Włocławek/.
Niezwykle interesująca i wzbudzająca wiele emocji była debata zorganizowana przez Top Agrar Polska prowadzona przez red. Paulinę Janusz „Co producentaom świń przyniesie rok 2018? Trendy na rynku polskim i europejskim””, w której uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele izb rolniczych, związków branżowych i instytutów. Równie interesująca, poruszająca temat aktualny niezwykle istotny dla każdego rolnika była debata „Nowe prawo wodne – wymagania dla gospodarstw rolnych”, którą prowadził Marek Krysztoforski z CDR Radom.
Największe emocje wzbudziła jednak debata „Rolnictwo energią gospodarki – problemy i perspektywy” , którą zorganizowały wspólnie Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odbyła się ona w miniona sobotę w gmachu Expo, z udziałem wiceminister rolnictwa Ewy Lech, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa Roberta Telusa, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, szefa łódzkiej izby Bronisława Węglewskiego, przedstawicieli regionalnego samorządu oraz dyrektorów i przedstawicieli KOWR, ARiMR oraz ŁODR.
Trudno mówić o rozwoju rolnictwa przy braku skutecznych działań na forum międzynarodowym, oraz przy nieodpowiedzialnej polityce krajowej – taki wniosek nasuwa się po tej debacie poświęconej perspektywom i problemom polskiego rolnictwa. Ożywione dyskusje trwały długo.
Każde czasy, a obecne szczególnie, to nowe wyzwania dla rolników, hodowców i całej branży rolniczej. Musimy te wyzwania rozpoznać, określić i im podołać. Tego typu targi służą temu.