Od stycznia 2017r. można bez występowania o zezwolenie wycinać drzewa i krzewy na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i usuwać je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub w celu przywrócenia użytkowania rolniczego gruntu.
Projekt ustawy zmieniającej poprzednie przepisy trafił do Sejmu 7 grudnia a uchwalony został 16 grudnia. Senat nie wniósł poprawek i ustawa po podpisaniu przez prezydenta wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.
Ustawa pozwala na wycinkę drzew lub krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, prowadzoną na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego - bez występowania o zgodę do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
Wprowadzono zmiany umożliwiające gminom rezygnację z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat za usunięcie, także w wybranych przez nie sytuacjach. Ma to umożliwić gminom dostosowanie zakresu prowadzonych przez nie postępowań do rzeczywistych możliwości i potrzeb, a także dać możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co w praktyce pozwala im uzyskać realny wpływ na poziom swoich dochodów.
Szczegółowe zasady i stawki opłat będą określone przez poszczególne Rady Gmin w najbliższych miesiącach.
Na podstawie informacji minrol.gov.pl