Nowe szczegóły wsparcia dla rolników, którzy ograniczą produkcję mleka
Komisja Europejska zakłada, że pomoc będzie dostępna dla uprawnionych wnioskodawców, redukujących dostawy mleka krowiego przez okres trzech miesięcy, w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Uprawnionymi do pomocy będą zaś producenci mleka, którzy dostarczali mleko co najmniej do lipca 2016 r. włącznie.
Wsparcie za redukcję, jak wcześniej zapowiadano, wyniesie maksymalnie 14 euro/1OO kg mleka (kurs euro zostanie ustalony według kursu z dnia zatwierdzenia rozporządzenia regulującego przyznanie tej pomocy). Zakłada się, że ISO mln euro przewidziane na ten cel przyczyni się do redukcji produkcji mleka w UE o ok. 1,07 mln t. Będzie się ono należało za ilość odpowiadającą różnicy między mlekiem dostarczonym w okresie referencyjnym a ilością dostarczoną w okresie redukcji . Pomoc zostanie jednak wypłacana nie do całej zredukowanej w wybranym przez rolnika trzymiesięcznym okresie ilości, ale do 50% i za minimalnie 3000 kg. Można z tego wywnioskować, że aby otrzymać unijne pieniądze, trzeba zredukować produkcję o min. 6 tys. kilogramów w ciągu trzech miesięcy uwzględnionych w którymś z czterech okresów redukcji , Wnioski będą przyjmowały odpowiednie agencje płatnicze, w Polsce będzie to Agencja Rynku Rolnego. Komisja Europejska zakłada, że w imieniu swoich członków o wsparcie będą mogły ubiegać się spółdzielnie mleczarskie oraz organizacje producentów.
Przewiduje się cztery terminy składania wniosków:
do 23 września br. do godz. 11.00 dla pierwszego okresu redukcji obejmującego październik, listopad i grudzień 2016 r.;
do 14 października br. do godz. 11.00 dla drugiego okresu redukcji obejmującego listopad i grudzień 2016 r. oraz styczeń 2017 r.,
do 11 listopada br. do godz. 11.00 dla trzeciego okresu redukcji obejmującego grudzień 2016 r. oraz styczeń i luty 2017 r.;
do 9 grudnia br. do godz. 11.00 dla czwartego okresu redukcji obejmującego styczeń, luty i marzec 2017 r.
Rolnicy mogą ubiegać się o pieniądze za redukcję tylko raz.
Wniosek o wsparcie będzie zawierał następujące składowe:
-nazwę i adres wnioskodawcy,
-łączną ilość mleka dostarczanego do pierwszych nabywców w okresie referencyjnym,
-całkowitą ilość mleka planowaną do dostaw w okresie redukcji,
-planowaną redukcję ilości dostawy,
-dokument wskazujący całkowitą ilość mleka dostarczoną w okresie referencyjnym,
-dokument wskazujący, że wniosek dotyczy producenta mleka, które dostarczał surowiec do pierwszych nabywców w lipcu 2016 r.
Agencje płatnicze w drugim dniu roboczym do godziny 15. 00 po upływie odpowiedniego terminu składania wniosków poinformują Komisę Europejską po odpowiednich kontrolach o zatwierdzonych wnioskach. Następnie Komisja Europejska poda państwom członkowskim, do jakiej ilości może zostać przyznana pomoc. W ciągu pięciu dni po terminie składania wniosków informacja zwrotna ma trafić do wnioskujących. W przypadku, gdy łączna ilość mleka objęta wnioskami o przyznanie pomocy przekroczy maksymalną ilość, Komisja ustali współczynnik przydziału. Państwa członkowskie będą go stosowały do ilości uwzględnionej w każdym wniosku o przyznanie pomocy.
Pomoc zostanie wypłacona na podstawie wniosku o płatność złożonego w terminie 45 dni po zakończeniu redukcji.
Będzie trzeba w nim wykazać m.in. rzeczywistą ilość redukcji dostawy mleka. Wypłata nastąpi po sprawdzeniu, czy zmniejszenie dostaw mleka faktycznie miało miejsce.
Jeżeli rzeczywista redukcja dostawy mleka wyniesie 50 % lub więcej,ale mniej niż 80 % wartości prognozowanej ilości, kwotę pomocy mnoży się przez współczynnik 0,8. Gdy będzie to 20% lub więcej, ale mniej niż 50% - przez współczynnik 0,5.
W sytuacji zaś jeżeli rzeczywista redukcja dostawy mleka będzie mniejsza niż 20% prognozowanej ilości, pomoc
nie zostanie wypłacona. Natomiast, gdy redukcja dostaw będzie większa niż prognoza, rolnik otrzyma pełną płatność. Wszystkie płatności z tytułu tej pomocy muszą trafić do rolników do 30 września 2017 r.
O dodatkowych pracach w Komisji Europejskiej i ewentualnych zmianach, i o tym, co ustalono, poinformujemy rolników na naszej stronie internetowej oraz w kolejnych numerach Śląskich Aktualności Rolniczych.
Rafał Przybyła ŚODR Oddział w Mikołowie
wykorzystano literaturę dr Magdaleny Szymańskiej