^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Premia za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi

Premia za przekazanie gospodarstwa w formie sprzedaży lub darowizny innemu rolnikowi

01

Rolnicy, którzy mają małe gospodarstwa i otrzymują płatności bezpośrednie w ramach systemu dla małych gospodarstw i nie chcą prowadzić dalej działalności rolniczej, mogą skorzystać z premii. Nabór wniosków na operację. ”Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" rozpocznie się 12 września i potrwa do 11 października.

Premia nie jest wysoka, bowiem wynosi maksymalnie równowartość 7,5 tys. euro i przysługuje jednorazowo. Jej wysokość ustala się jako iloczyn 120% płatności dla małych gospodarstw (w momencie przystąpienia do systemu) i lat, jakie pozostały od przekazania gospodarstwa do 2020 r. włącznie. Uzyskane pieniądze (maks. ok. 32 tys. zł) nie zapewnią bytu na długo. Osobom, które wyzbędą się ziemi pozostaje więc albo przejście na emeryturę (gdy rolnik spełnia warunki), albo podjęcie innej pracy zarobkowej.

            Zakłada się, że to działanie będzie połączone z dofinansowaniem w ramach operacji "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". Według harmonogramu opublikowanego przez resort rolnictwa w czerwcu tego roku, wsparcie to ma ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na rozpoczęcie działalności pozarolniczej przewidziano tutaj jednorazowa premię w wysokości 100000 zł

 

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że premia za przekazanie gospodarstwa nie zastąpi, jak oczekiwała większość zainteresowanych rolników, rent strukturalnych, a nowością będzie wyłączenie osoby przekazującej, a tym samym otrzymującej premię z ubezpieczenia w KRUS.

Płatność z tytułu przekazania gospodarstwa należy się rolnikowi, który sprzeda lub daruje cale gospodarstwo wraz ze zwierzętami (objętymi systemem dla małych gospodarstw) innemu rolnikowi. Osoba przekazująca nie może przez min. 5 lat podlegać KRUS, jeżeli jest nim objęta w momencie przekazania. Może natomiast zostawić sobie 0,5 ha, które będzie służyło wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych oraz osób po zostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.


Z kolei przejmujący musi prowadzić działalność rolniczą na przejętym tzn. kupionym lub darowanym gospodarstwie minimum przez 5 lat. Warunkiem koniecznym do przyznania pomocy jest również, aby powierzchnia utworzonego gospodarstwa, po przejęciu gruntów rolnych od wnioskodawcy, była równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju ( wg. danych z 20l5 r. jest to 10,49 ha). Natomiast w województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest
większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju (czyli w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim), utworzone gospodarstwo musi osiągnąć powierzchnię co najmniej średniej wojewódzkiej.

Jednoznacznie należy podkreślić że o przyznaniu premii wszystkim zadecydują punkty kwalifikacyjne. Nie można więc przekazać gospodarstwa jakiemukolwiek rolnikowi.Trzeba też mieć na uwadze, iż pomoc przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby przyznanych punktów. Rozpatrywane będą wnioski, które uzyskają minimum 3 punkty.


Poniżej podajemy kryteria, które będą brane pod uwagę przy ocenie kwalifikacyjnej:

 

  • powierzchnia przekazywanego gospodarstwa - im większe gospodarstwo tym większa liczba punktów do 3 ha - 1 pkt; od 3 do 6 ha - 3 pkt., powyżej 6 ha - 5 pkt.
  • powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego gospodarstwo od wnioskodawcy - preferowane są gospodarstwa mniejsze
  • do 5 ha - 3 pkt.;
  • od 5 do 10 ha - 2 pkt.;
  • powyżej 10 ha - 1 pkt.

informacja czy gospodarstwo przekazane jest osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczona jako rolnik na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie.

Jeżeli tak jest - rolnik otrzymuje 3 pkt.

 

Rafał Przybyła

ŚODR Oddział w  Mikołowie

wykorzystano literaturę dr Magdaleny Szymańskiej

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com