Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 12 lipca 2016 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach. Nowelizacja ma na celu zmianę przepisu art. 65 w zakresie terminu wejście w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego. Zgodnie z tym projektem przedmiotowy zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 r.
W Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, występuje deficyt białka paszowego, który uzupełniany jest importem śruty sojowej, głównie z Argentyny, Paragwaju, Brazylii i USA. Obecnie w naszym kraju nie ma realnych możliwości całkowitego zastąpienia śruty sojowej innymi, alternatywnymi produktami białkowymi pochodzenia krajowego.
Celem nadrzędnym dla Rządu jest opracowanie i wdrożenie rozwiązań systemowych umożliwiających stopniowe odchodzenie od stosowania w żywieniu zwierząt pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych i zastępowanie ich paszami pochodzących z upraw roślin białkowych krajowego pochodzenia.
Działania, które zostały podjęte i będą kontynuowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa białkowego:
Źródło: Zredukujmy deficyt białka w paszach (Materiały Departamentu Żywności i Wetrynarii)- Biuletyn Informacyjny 7-8 /2016.