^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Co dalej z białkiem paszowym ?

DSCF25911

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 12 lipca 2016 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach. Nowelizacja ma na celu zmianę przepisu art. 65 w zakresie terminu wejście w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego. Zgodnie z tym projektem przedmiotowy zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 r.

W Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, występuje deficyt białka paszowego, który uzupełniany jest importem śruty sojowej, głównie z Argentyny, Paragwaju, Brazylii i USA. Obecnie w naszym kraju nie ma realnych możliwości całkowitego zastąpienia śruty sojowej innymi, alternatywnymi produktami białkowymi pochodzenia krajowego.

Celem nadrzędnym dla Rządu jest opracowanie i wdrożenie rozwiązań systemowych umożliwiających stopniowe odchodzenie od stosowania w żywieniu zwierząt pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych i zastępowanie ich paszami pochodzących z upraw roślin białkowych krajowego pochodzenia.

Działania, które zostały podjęte i będą kontynuowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa białkowego:

  • Program restytucji produkcji gatunków rodzimych roślin strączkowych w celu częściowego zastępowania importowanej śruty sojowej podjęty przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od roku 2010.
  • Wieloletni program badawczo-wdrożeniowy Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego , ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach zakończony w 2015 r. , którego wyniki są przedmiotem wdrażania.
  • Program wieloletni pt. Zwiększanie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju na lata 2016-2020, w którym będą dalej realizowane m.in. badania genetyczne wspomagające hodowlę rodzimych odmian roślin strączkowych, badania agrotechniczne i żywieniowe. Gatunki nad którymi będą prowadzone badania to: groch, łubiny: żółty, biały i wąskolistny, bobik oraz krajowe odmiany soi.
  • Analiza opracowanych przez Państwowy Instytut Ekonomiki Rolnictwa i gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy ekspertyz w zakresie możliwości stosowania alternatywnego żywienia zwierząt wysokobiałkowymi materiałami paszowymi innymi niż genetycznie modyfikowana śruta sojowa w aspekcie skutków ekonomicznych, organizacyjnych i produkcyjnych w Polsc , w świetle możliwości wprowadzenia zakazu GMO.
  • Skarmianie krzyżowe mączek mięsno-kostnych pod warunkiem zmian legislacyjnych w prawie Unii Europejskiej umożliwiających ich stosowanie w żywieniu zwierząt.
  • Umożliwienie stosowania w żywieniu zwierząt tzw. białka z owadów, pod warunkiem wpisania do katalogu materiałów paszowych tego białka jako materiał paszowy.
  • Wykorzystanie śruty rzepakowej, która obecnie nie jest w pełni wykorzystana przez krajowych przetwórców.
  • Analiza wyników programu hodowlanego dotyczącego roślin strączkowych i soi niezmodyfikowanej genetycznie.
  • Weryfikacja zasad udzielenia wsparcia w ramach instrumentów PROW 2014-2020 Premie dla młodych rolników i Restrukturyzacja małych gospodarstw.
  • Uruchomienie działania Współpraca objętego PROW 2014-2020.

Źródło: Zredukujmy deficyt białka w paszach (Materiały Departamentu Żywności i Wetrynarii)- Biuletyn Informacyjny 7-8 /2016.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com