Dziki do odstrzału ! Plaga dzików !
Już pod koniec stycznia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informowało, że związku z niepewną sytuacją epizootyczną związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) za wschodnią granicą Polski, planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików, które stanowią potencjalny rezerwuar tej choroby. Odstrzał taki ma być wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w województwie podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa.
Przeprowadzenie takiego odstrzału ma na celu osiągnięcie gęstości populacji dzika na poziomie 0,5 osobnika/km2, co zgodnie z opiniami ekspertów pomoże w ograniczeniu ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się tej choroby we wschodnich regionach Polski, w szczególności z terytorium Ukrainy i Białorusi.W ramach tego działania planowane jest dokonanie odstrzału ok. 40 000 osobników.
Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na początku lutego został skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych.
24 lutego w Dz. U. poz. 229 zostało opublikowane rozporządzenie MRiRW z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików, w którym czytamy m. in.:
- nakazuje się odstrzał sanitarny dzików do osiągnięcia gęstości populacji dzika na poziomie co najwyżej 0,5 osobnika/km2 na obszarach określonych w załączniku,
z wyłączeniem parków narodowych i rezerwatów przyrody,
- na obszarach tych właściwy powiatowy lekarz weterynarii zapewnia wykonanie odstrzału sanitarnego dzików przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego na podstawie umowy.
Obszary, o których mowa to większość powiatów w woj. podlaskim, lubelskim, podkarpackim, a także przygraniczne powiaty woj. warmińsko- mazowieckiego oraz kilka powiatów wij. mazowieckiego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuuje także starania, tak, by Komisja Europejska wykorzystując budżet Wspólnotowy pomogła Ukrainie w wypracowaniu rozwiązań pozwalających stworzyć program zwalczania ASF u naszych wschodnich sąsiadów, gdzie choroba ta rozprzestrzenia się, jest coraz więcej przypadków jej występowania, szczególnie u trzody chlewnej. Problem dzików nie tylko związany jest z ASF, w szerszym kontekście plaga dzików dotyczy szkód jakie czynią w uprawach rolnych i trudności z uzyskaniem odszkodowań z tego tytułu.Top agrar prowadzi ogólnopolską akcję pt. „Skończyć z plagą dzików” polegającą na zbieraniu podpisów pod petycją do rządu w tej sprawie. Do akcji można przyłączyć się na każdych targach rolniczych gdzie na stoisku „top agrar Polska” wyłożona jest petycja i lista do podpisu. Można to uczynić także przez Internet, wystarczy wejść na adres www.topagrar.pl/petycja , wprowadzić swoje dane i złożyć podpis. Będziemy śledzić losy tej petycji jak i działań rządu w tej sprawie.
na podstawie materiałów MRiRW oraz „top agrar Polska”