W Dzienniku Ustaw poz. 326 z 2016 roku ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wnosi kilka zasadniczych zmian do Programu Rolnośrdowiskowo-Klimatycznego z PROW 2014-2020.
Oto najistotniejsze zmiany, które dotyczą:
Wprowadzona zmiana polega na rezygnacji z obowiązku deklarowania we wniosku o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach Pakietu 1. uprawy w rozumieniu art. 44 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 np. kapusta rzepak-ozimy. W tabeli VIII wniosku, kolumna 2 należy wpisać nazwę uprawianej rośliny jako działkę podrzędną np. A1 PRŚK rzepak ozimy.
W przypadku uprawy w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone na danej działce mieszanki, rolnik będzie wskazywał we wniosku o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej uprawianą mieszankę, a nie rośliny wchodzące w skład tej mieszanki.
Konieczność takiej zmiany musi jednak wynikać z konkretnego powodu np. brak dostępności nasion rośliny, którą wcześniej zadeklarowano we wniosku czy też wystąpienie suszy.
Trzeba jednak pamiętać, że dopuszczona jest tylko zmiana rośliny na inną roślinę w ramach tego samego pakietu lub jego wariantu, przy czym zmiana w zakresie wariantu 6.2. będzie możliwa do dokonania wyłącznie w pierwszym roku uprawy rośliny dwuletniej. Niedopuszczalne będą zmiany polegające na zmianie rośliny zadeklarowanej już we wniosku na inną roślinę z jednoczesnym dokonaniem zmiany powierzchni uprawy tej rośliny.
Zmiana rośliny będzie możliwa tylko do dnia wydania decyzji w sprawie przyznania tej płatności za rok, którego dotyczył ten wniosek.
Posiadanie dokumentacji przyrodniczej przez rolnika lub zarządcę jest warunkiem przyznania płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach Pakietu 4 i 5 , a tym samym warunek ten musi być weryfikowany administracyjnie u wszystkich rolników lub zarządców wnioskujących o przyznanie płatności w ramach Pakietu 4. i 5. (posiadanie dokumentacji przyrodniczej nie dotyczy tylko wariantu 4.7. ).
Wprowadzona zmiana wprowadza obowiązek składania przez rolnika lub zarządcę, kopii pierwszej strony dokumentacji przyrodniczej do kierownika biura powiatowego Agencji w terminie do 30 września roku, w którym złożył wniosek o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach wariantu, dla którego wnioskuje o tę płatność.
Obowiązek dostarczenia wspomnianej wyżej kopii dotyczy także tych rolników lub zarządców, którzy rozpoczęli swoje zobowiązania w zakresie pakietu 4 lub 5 od dnia 15 marca 2015 roku. W tym przypadku termin złożenia tej uzupełniającej dokumentacji nie może być późniejszy niż 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.
Zmiana dotyczy sytuacji gdy kiedy rolnik przystępując do realizacji Pakietu 1. nie wnioskuje o płatność w ramach tego pakietu do wszystkich gruntów ornych. np. do gruntów niebędących jego własnością np.dzierżawionych). mimo, że deklaruje na nich zobowiązanie w ramach tego pakietu. Takie świadome postępowanie rolnika powoduje, że dostaje on płatność w ramach Pakietu 1. do mniejszej powierzchni, natomiast wymogi określone dla pakietu spełnia na powierzchni wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie (w tym tych dodatkowo wydzierżawionych).
Wprowadzona zmiana gwarantuje, że płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna w ramach Pakietu 1. będzie podlegała zwrotowi z tytułu zmniejszenia przez rolnika wielkości obszaru gruntów ornych, tylko w przypadku, gdy zmniejszenie to będzie dotyczyło gruntów, do których rolnik wnioskował o płatność. Rolnik musi jednak pamiętać, że na gruntach ornych, do których nie została przyznana płatność rolnośrodowiskowa, a ma je w swoim posiadaniu jest zobowiązany w dalszym ciągu wypełniać odpowiednie wymogi. W przypadku wystąpienia uchybień w spełnianiu tych wymogów rolnik będzie ponosił odpowiednie sankcje przewidziane w rozporządzeniu rolno-środowiskowo-klimatycznym
W ramach tej zmiany proponuje się dla wszystkich wariantów pakietu 4 i 5 (poza wariantem 4.6 i 5.6) umożliwić naprzemienne użytkowanie danego siedliska objętego zobowiązaniem, tj. umożliwić zmianę sposobu użytkowania w trakcie realizacji zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego, pomiędzy kośnym, kośno-pastwiskowym lub pastwiskowym (w zależności od wariantu). Możliwość naprzemiennego użytkowania wskazuje ekspert przyrodniczy lub doradca rolnośrdowiskowy.
Ponadto, proponuje nakreślenie w obowiązujących przepisach, które z wymogów doprecyzowywanych przez eksperta przyrodniczego (lub doradcę rolnośrodowiskowego w przypadku wariantu 4.7.) są obligatoryjne dla rolnika lub zarządcy, a które mogą być jedynie zaleceniami.
W zmianie do rozporządzenia przyjęto, że w przypadku wymogów obligatoryjnych wskazuje się, że dana czynność jest "określona" przez eksperta przyrodniczego. Przykładem takiego wymogu może być jeden z wymogów obowiązkowych przy użytkowaniu kośnym i kośno-pastwiskowym dla wariantów 4.3. i 5.3., tj. „częstotliwość koszenia: jeden pokos co roku, a w przypadkach określonych przez eksperta przyrodniczego co dwa lata”.
Natomiast w przypadku zaleceń eksperta przyrodniczego w zakresie np. sposobu użytkowania wskazuje się, że dana czynność jest "dopuszczona" przez eksperta przyrodniczego. Przykładem takiego zalecenia może być opis sposobu użytkowania w przypadku wariantów 4.1. i 5.1., tj. „użytkowanie kośne, a w uzasadnionych przypadkach dopuszczonych przez eksperta przyrodniczego - kośno-pastwiskowe; w przypadku, gdy ekspert przyrodniczy dopuścił użytkowanie kośno-pastwiskowe możliwe jest stosowanie użytkowania naprzemiennego”.
Taka proponowana zamiana powoduje, że w przypadku nieprzestrzegania przez rolnika lub zarządcę wymogu obligatoryjnego doprecyzowanego przez eksperta będzie na niego nakładana sankcja z tego tytułu. Natomiast w przypadku, gdy rolnik nie zastosuje się do zaleceń eksperta, lecz mimo tego będzie postępował zgodnie z przepisami rozporządzenia, sankcja za popełnienie uchybienia nie będzie nakładana.
Trzeba pamiętać, że ekspert przyrodniczy zgodnie ze swoim najlepszym doświadczeniem i wiedzą przekazuje rolnikowi lub zarządcy najlepszy sposób użytkowania danego siedliska.
W wyżej podanej informacji przedstawiono tylko część zmian, które mogą dotyczyć większości beneficjentów programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego z PROW 2014-2020.
Maria Siąkała
Dział Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa