O ile koniec roku, kiedy to w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbywają się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, upływa pod znakiem świni, to luty i początek marca zdominowany jest przez bydło mleczne oraz mleko. Najpierw Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa /DSPRSJiD/ zorganizował seminarium dla specjalistów ds. produkcji zwierzęcej z woj. śląskiego, które odbyło się 16 lutego w Mikołowie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili Dyrektor ŚODR Grzegorz Boski oraz Z-ca Dyrektora Jadwiga Bugaj, co w znakomity sposób podniosło rangę wydarzenia. Ta reaktywowana z dawnych lat tradycja spotkań zootechników /ostatnie odbyło się 4 lutego 2013 roku/ okazała się bardzo udana i pożyteczna.
Znaczna w tym zasługa obecności i wystąpieniu Śląskiego Lekarza Wojewódzkiego Weterynarii Tadeusza Sarny, który ustosunkował się do ważniejszych kwestii chowu zwierząt w aspekcie weterynaryjnym oraz odpowiadał na liczne pytania w tym zakresie.
Następnie Z-ca Dyrektora O/T Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas przedstawił działania związane z realizacją zadań dotyczących nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych / mleko i świnie /, odpowiadał też na liczne pytania, które zainicjowały dyskusję na ogólniejsze tematy.
W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali ciekawych i interesujących wystąpień fachowców w poszczególnych zagadnieniach, po których dalsza dyskusja także o problemach swojej pracy, dzielenie się uwagami, spostrzeżeniami i doświadczeniami odbyła się już przy tradycyjnym żurku w sali restauracyjnej hotelu Agro. Uznano potrzebę kontynuowania takich spotkań, następne odbędzie się jesienią.
W dniach 19 i 20 lutego br. specjaliści DSPRSJiD d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili Targi FERMA, które mają wieloletnią tradycję, gdyż po raz szesnasty odbyły się Międzynarodowe Targi FERMA BYDŁA i już po raz dziewiętnasty Międzynarodowe Targi FERMA ŚWIŃ I DROBIU. Głównym organizatorem targów, które po raz piąty odbyły się w Łodzi, w hali EXPO był DLG AgroFood. Tegoroczna edycja Fermy, to szerokie spektrum informacji na temat chowu i hodowli zwierząt, genetyki, ochrony zdrowia i profilaktyki weterynaryjnej, wyposażenia budynków inwentarskich, zarządzania, najnowszych trendów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym obszarze rolnictwa.
Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwolił zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli. I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów.
Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej. Wysłuchano m. in wykladów: