„ Dzień Świni 2015 ” w Oddziale ŚODR w Mikołowie
Z wielką przyjemnością przekazujemy relację z wojewódzkiej konferencji, która odbyła się 2 grudnia w siedzibie Oddziału Mikołów Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Gliwickiej 85, jako tradycyjne już po raz XII grudniowe spotkanie hodowców i producentów świń z woj. Śląskiego. Dla osób zainteresowanych, przypominamy że była to już szósta formuła „DNIA ŚWINI”. Pierwsze tego rodzaju spotkanie odbyło się w 2004 roku także 2 grudnia i zgromadziło 62 uczestników, w tym roku padł frekwencyjny rekord, zgromadził aż 66 zainteresowanych słuchaczy.
Sala konferencyjna wypełniona została po brzegi, trzeba było ustawić dodatkowe rzędy krzeseł. Konferencję uroczyście otworzył Grzegorz Boski Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji:
Prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej, więc nie dziwi ogromne zainteresowanie jakie wzbudziła. Szczególny odzew znalazł problem programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń nadanie statusu stad urzędowo wolnych od wirusa tej choroby. Niuanse i zawiłości tej sprawy przedstawił Wojewódzki Lekarz Weterynarii Tadeusz Sarna, podkreślił także ogromne znaczenie bioasekuracji w zachowaniu zdrowia świń i efektywności ich produkcji. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziło przedstawione przez Piotra Poloka z PZHiPTCH POLSUS zagadnienie wykorzystania potencjału knurów i wielkie możliwości jakie na tym polu są i mogą mieć miejsce. Ze względu na czas dyskusje nad tymi kwestiami trwały jeszcze podczas przerwy, w czasie której była możliwość degustować wędzonki, kiełbasy, salcesony, pasztety i różne specjały wyprodukowane przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego Józef Bożek z Godziszek k/ Bielska, która jest firmą opierającą się na pokoleniowych tradycjach masarskich. Józef Bożek i jego firma jest Mistrzem Konkursu AGROLIGA 20015 /patrz nr 10 i 11 „Śląskich Aktualności Rolniczych”/ .Minimum stosowanych środków ulepszających, najlepszy surowiec, nowoczesny park maszynowy, naturalny proces wędzenia oraz duże doświadczenie i kompetencje pracowników, przyczyniają się do produkcji wyrobów wędliniarskich wiejskich najwyższej jakości, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów, co potwierdzili uczestnicy degustacji.
Problematyka spotkania wzbudziła niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczy nie tylko duża liczba uczestników jak i fakt, że konieczne stało się przedłużenie zaplanowanego czasu.
Patronat nad konferencją i Dniami Świni 2015 w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego objęła Redakcja czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Dzięki sponsorom którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny śląski żurek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.
Adam Walasek