1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 21 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. , poz. 1217) , która wprowadza nowy rodzaj świadczenia - świadczenie rodzicielskie, które jest adresowane do rodziców nie mających dotychczas prawa do zasiłku macierzyńskiego oraz zmienia zasady przyznawania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia społecznego rolników.
Od 1 styczna 2016 r. zasiłek macierzyński z ubezpieczenia społecznego rolników przysługuje osobie ubezpieczonej, która :
Zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł miesięcznie (tj. w kwocie równej świadczeniu rodzicielskiemu określonemu w przepisach o świadczeniach rodzinnych) przysługuje przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie , przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (,przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka)zasiłek macierzyński przysługuje przez 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci, przez 67 tygodni w przypadku trójki dzieci , przez 69 tygodni czwórki dzieci oraz przez 71 tygodni w przypadku piątki lub większej liczby dzieci.
Pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje zawsze matce, chyba że matka zmarła lub porzuciła dziecko, zasiłek przysługuje ojcu dziecka.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się począwszy od dnia porodu, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie , jeżeli wniosek o to świadczenie złożony zostanie w terminie 3 miesięcy od tego dnia. Złożenie wniosku o zasiłek macierzyński w terminie późniejszym powoduje skrócenie okresu wypłaty tego świadczenia , ponieważ przyznaje się je wtedy od miesiąca , w którym wpłynął wniosek.
Osobie uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego przysługuje w tym czasie tylko jeden zasiłek macierzyński bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.
Ustawa wprowadza także przepisy przejściowe, na mocy których rolnicy lub domownicy, którym z tytułu urodzenia, przyjęcia na wychowanie lub przysposobienia dziecka w 2015 r. KRUS wypłaciła zasiłek macierzyński na dotychczasowych zasadach, mogą ubiegać się o uzupełnienia tego świadczenia na nowych zasadach , jeżeli nie upłynął jeszcze okres, na jaki przyznaje się ten zasiłek. Wysokość uzupełniającego zasiłku macierzyńskiego uwzględnia kwotę wypłacanego zasiłku na dotychczasowych zasadach, wynosić będzie od 110 do 705 zł miesięcznie, w zależności od liczby urodzonych , przysposobionych lub przyjętych na wychowanie dzieci.
Źródło :Biuletyn informacyjny MRiRW 10/2015 (Materiały Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej )