22 lutego 2023 r. w ŚODR w Oddziale Mikołów odbyło się szkolenie poświęcone produktom tradycyjnym i regionalnym województwa śląskiego. Zostało ono zorganizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.
W szkoleniu wzięli udział doradcy ŚODR oraz lokalni wytwórcy tradycyjnej żywności, KGW, właściciele gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, zainteresowani promocją i działaniami w obrębie produktów regionalnych. Przybyli reprezentowali województwo od Beskidów po Jurę Krakowsko - Częstochowską.
Szkolenie otwarła z-ca Dyrektora ŚODR w Częstochowie Pani Anna Szymik, która przywitała prelegentów i uczestników przybyłych na szkolenie oraz wprowadziła w tematykę szkolenia.
W wydarzeniu zostały przedstawione zagadnienia dotyczące m.in. wpisu produktów na Listę Produktów Tradycyjnych, ochrony polskich nazw w krajowym i unijnych systemach jakości, roli etnografa w procesie dokumentacji tradycji wytwarzania produktu regionalnego i tradycyjnego.
Wykładowcy szkolenia prezentowali następujące tematy:
Agnieszka Kotwa – główny specjalista w Departamencie Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, omówiła zasadę wpisu produktów na Listę Produktów Tradycyjnych zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Przedstawiła również podejmowane działania promocyjne min. konkurs kulinarny „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zachęcając do udziału w tegorocznej edycji.
Anna Zawadzak - kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich ŚODR w Częstochowie omówiła systemy jakości żywności w odniesieniu do produktów tradycyjnych, krajowy system „Jakość Tradycja” oraz unijne systemy Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.
Dobrawa Skonieczna-Gawlik - etnolog, pracownik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Sosnowiec, przedstawiła proces dokumentacji tradycji produktu oraz przykłady dokumentowania historii produktu zwracając uwagę na wywiady etnograficzne.
Artur Kupczyk - szef kuchni, ekspert kulinarny, technolog żywienia w swoim wystąpieniu prezentował temat produktu regionalnego w odniesieniu do profesjonalnej gastronomii, zwracając uwagę na odpowiednie podejście marketingowe do produktów tradycyjnych.
Szkolenie poświęcone aktualnej tematyce związanej z dziedzictwem kulinarnym naszego regionu było również doskonałą okazją do podsumowania działań popularyzujących żywność tradycyjną i regionalną oraz tradycje kulinarne województwa śląskiego.