Kurs AGROLEŚNICTWO – Projektowanie, zakładanie i wdrażanie systemów agroleśnych
Jedyny w Polsce praktyczny 12 - miesięczny kurs zakończony egzaminem i certyfikatem.
Kurs odbywa się w systemie hybrydowym. Wymaga od Ciebie zaangażowania 3 – 4 godzin tygodniowo plus praktyka, ale będziesz pod wrażeniem tego czego dokonasz. Czekamy wyłącznie na osoby chcące solidnie pracować i zdobywać praktyczną wiedzę.
Po zakończeniu kursu zapewniamy Ci opiekę i wsparcie merytoryczne oraz dalszą pracę w master mindach oraz w Polskim Klastrze Agroleśnictwa.
Kurs trwa 12 miesięcy, byś mógł przejść razem z nami przez wszystkie etapy projektowania, zakładania i produkcji. Zapewnimy Ci dużą dawkę wiedzy, dużą dawkę praktyki, wspaniałą stymulującą atmosferę i całkowitą zmianę myślenia.
Nauczysz się jak zaprojektować każdy z systemów agroleśnych tak by spełniał on funkcje ekologiczne i ekonomiczne. Zaprojektujesz i założysz opłacalny, produktywny system agroleśny dla siebie, swojej rodziny czy swojej społeczności.
Jeśli jesteś rolnikiem zrestrukturyzujesz swoje gospodarstwo na agroleśne i zaczniesz prowadzić opłacalną, zrównoważoną produkcję od pola do stołu. Zaprojektujesz cały system agroleśny od uprawy lub hodowli aż po produkty żywnościowe, ich marketing i sprzedaż. Dowiesz się gdzie znaleźć dofinansowanie, jak i gdzie sprzedawać. Nauczysz się jak założyć firmę oraz Rolniczy Handel Detaliczny. Gwarantujemy, że zmienisz swoje myślenie i zaczniesz prowadzić gospodarstwo opłacalne ekonomicznie i ekologicznie. To, że ekonomia i ekologia nie idą w parze to mit!
Jeśli jesteś doradcą rolnym lub brokerem innowacji to nie możesz przegapić tego kursu. Twoi rolnicy i przedsiębiorcy sektora rolno – spożywczego czekają na specjalistów, którzy pomogą im zaprojektować i wdrożyć opłacalną produkcję zrównoważoną, pomogą rozsądnie wdrażać nowe usługi ekosystemowe oraz stosować metody rolnictwa węglowego i zarabiać na tym. Jako doradca i broker innowacji potrzebujesz nauczyć się czym jest najważniejsza innowacja w rolnictwie. Potrzebujesz zdobyć wiedzę i praktykę, by uczyć następnie rolników jak prowadzić gospodarstwa efektywne ekologicznie i ekonomicznie. Wiesz, że polscy rolnicy mają szansę stać się liderami w Europie w równoważonej produkcji żywności najwyższej jakości. Wiesz, że w obecnej dobie polscy rolnicy potrzebują konkurować jakością i innowacyjnością a nie ceną. Dlatego czekamy na Ciebie – przygotuj się na zmianę podejścia do swojego zawodu i dużo praktyki, która potem wdrożysz w pracy ze swoimi rolnikami.
Jeśli jesteś leśnikiem czy to z Lasów Państwowych czy dla lasów prywatnych to zdecydowanie nie możesz pominąć tego kursu. Agroleśnictwo to nie leśnictwo jak niektórzy myślą, ale ma wiele z nim wspólnego, chociaż nie w sposób, o którym zapewne myślisz. Z nami nauczysz się w praktyce nie tylko jak te dwie dziedziny powinny się uzupełniać, jak powinna wyglądać ochrona i gospodarowanie lasami na terenach wiejskich i miejskich. Nauczysz się projektowania produktów spożywczych na bazie darów lasu, tworzenia silnej marki produktów z lasu, ich marketingu i wprowadzenia na rynek. Pracując w mniejszych grupach mastermindowych nauczysz się patrzeć na gospodarkę leśną jako na część ekosystemu łączącego interesy innych grup np. rolników, mieszkańców, producentów żywności. Razem z nimi stworzysz network, w którym leśnicy zapewnią wsparcie w zakresie dostępu do sadzonek, doradztwa i wprowadzania dzikich gatunków do uprawy.
Jeśli jesteś nauczycielem szkoły rolniczej, edukatorem lub społecznikiem zaangażowanym w pracę dla swojej społeczności miejskiej lub wiejskiej to właśnie na Ciebie czekamy. Twoi uczniowie i współpracownicy potrzebują nauczyć się od Ciebie nowych trendów w rolnictwie, produkcji żywności i ekologii. Potrzebują praktyki i możliwości zakładania siedlisk / systemów agroleśnych. Jeśli jesteś działaczem miejskim to Twoja społeczność doceni urban agroforestry i chętnie stworzy z Tobą miejski ogród leśny, produkujący żywność i będący miejscem odpoczynku.
Jeśli jesteś nauczycielem akademickim, pracujesz na uczelni lub w jednostce badawczej, to potrzebujesz poznać agroleśnictwo od strony praktycznej. Zdobędziesz wiedzę, praktykę i ogromną inspirację do dalszych badań i tworzenia innowacji. Jeśli jesteś studentem to najbardziej potrzebujesz praktyki, praktyki, praktyki. Po naszym kursie będziesz specjalistą bardzo poszukiwanym na rynku.
Jeśli pracujesz w Wodach Polskich, RDOŚ lub jesteś specjalistą od ochrony środowiska to w ramach tego kursu nauczysz się projektowania i zakładania stref buforowych i korytarzy ekologicznych – stref, które zostały w Polsce w dużej mierze zniszczone. Zaczniesz współpracować w jednym ekosystemie z rolnikami, producentami, naukowcami i brokerami innowacji lepiej rozumiejąc ich potrzeby oraz potrzeby środowiska naturalnego. Fit for 55 oraz inne zmiany planowane w UE wymagają niestandardowych rozwiązań by dostosować polskie rolnictwo i ochronę środowiska do wyzwań bez utraty opłacalności produkcji.
Co zawarliśmy w programie?
100 godzin wykładów online,
40 godzin praktyk terenowych – wizyty terenowe (noclegi uczestnicy zapewniają we własnym zakresie),
40 godzin zajęć praktycznych z projektowania systemów agroleśnych, marketingu, tworzenia marki,
Zamkniętą grupę na Facebooku,
Pracę w mastermindach,
Webinary - sesje Q&A raz 2 miesiące,
Dla każdego uczestnika 3 indywidualne konsultacje,
Tworzenie pracy końcowej/prototypu i jego prezentacja,
Roczną opiekę i doradztwo po zakończeniu kursu,
Certyfikat ukończenia kursu,
Członkostwo w Polskim Klastrze Agroleśnictwa,
Materiały: prezentacje i zeszyty ćwiczeń w pdf, materiały video,
Materiały dodatkowe: dokumenty jak założyć Rolniczy Handel Detaliczny, jak zarejestrować pasiekę, przykładowy akt założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
PROGRAM:
GLEBA
co to jest gleba - znaczenie, sposoby uprawy, rekultywacja,
stosowanie środków ochrony i nawozów mineralnych – znaczenie, konsekwencje, sposoby optymalizacji nawożenia przy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko,
rolnictwo regeneratywne,
rolnictwo węglowe,
zwiększanie pojemności wodnej pola i ochrona przed suszą
SYSTEMY AGROLEŚNE
rodzaje systemów agroleśnych i ich funkcje,
funkcje zapobiegania erozji wietrznej i wodnej gleby i zapobiegania suszy,
system alejowy,
system silvopastoralny,
system mieszany alejowo – silvopastoralny,
pasy wiatrochronne,
produktywne żywopłoty,
strefy buforowe (nad ciekami i zbiornikami wodnymi oraz miejskie strefy buforowe),
zadrzewienia śródpolne i remizy,
ogród leśny wiejski (na terenie rolnym i na terenie leśnym) oraz miejski (urban agroforestry),
zadrzewione pasy kwietne (korytarze ekologiczne, tzw. agrobioautostrady)
PROJEKTOWANIE PRODUKTÓW z LASU i z POLA
TWORZENIE MARKI oraz MARKETING
Jak tworzyć markę?
Media społecznościowe – jak wykorzystać ich potencjał
Jak tworzyć i chronić markę?
PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW AGROLEŚNYCH
Projektowanie systemów agroleśnych – praca w grupach metodą design thinking Google,
Budowa prototypów,
Projektowanie indywidualne,
Źródła finansowania – gdzie szukać, jak aplikować,
Rolniczy Handel Detaliczny – jak założyć
WIZYTY STUDYJNE – praktyka, warsztaty terenowe wraz z wyżywieniem (noclegi uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie, wskażemy miejsca na każdą kieszeń)
PREZENTACJA PROJEKTÓW i PROTOTYPÓW
ZAKOŃCZENIE KURSU i GALA
Cena regularna: 4247 zł
Cena promocyjna do piątku 28.04.2023 r. do godz. 21:59 to 2149 zł
Cena dla uczestników KONGRESU NATURALNEGO: -10% od ceny promocyjnej, obowiązuje do 26.04.2022 r. do godz. 23:59.
Kto poprowadzi kurs?
Praktycy agroleśnictwa łączący naukę z praktyką.
Dr Barbara Baj Wójtowicz,
Natalia Guz oraz Zespół ECO – FARM Sosnówka sp. z o.o. i Lubelskie Zioła.