Dynia cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na smak i szerokie zastosowanie w kuchni: jest znakomita w rozmaitych daniach, wypiekach oraz przetworach. Mimo, że ma niewiele kalorii, szybko syci i dostarcza dużo błonnika, zawiera beta-karoten, kwas foliowy, ma też sporo potasu. Pestki dyni odznaczają się wysoką zawartością cynku oraz lecytyny, zwiększają przemianę materii oraz wpływają korzystnie na czynności mózgu. Olej z pestek dyni oprócz mnóstwa witamin i minerałów zawiera też substancje obniżające poziom cholesterolu i zwalczające wolne rodniki.
Warto skorzystać z rozpoczętego już „sezonu dyniowego” i wypróbować poniższe przepisy
Przepisy na dania z dyni:
Konfitury z dyni
1,5 kg dyni (o intensywnie pomarańczowym kolorze miąższu)
1 kg cukru,
1 szklanka wody,
sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
1 kieliszek araku, rumu lub wódki
Dynię oczyścić, obrać pokrajać w kostkę, a jeszcze lepiej wydrążyć z niej kulki. Przełożyć je na sito i włożyć na 1 min do wrzącej wody, a potem do zimnej. Osączyć, skropić sokiem z cytryny i alkoholem. Z cukru i wody ugotować syrop (ok. 10 minut). Włożyć dynię, lekko podsmażyć i odstawić. Na drugi i trzeci dzień powtórzyć tę czynność. Kulki dyni powinny być przejrzyste, a syrop gęsty. Wtedy przełożyć konfitury do słoików, zamykać i „pod kocyk”
Dżem z dyni z pomarańczą i cytryną
2,5 kg dyni (bez skóry i gąbczastego miąższu z pestkami),
5 szt. pomarańczy
3 cytryny
1,5 łyżeczki imbiru sproszkowanego
1 płaska łyżeczka cynamonu
2,5 szklanki cukru
1 szklanka wody
15 szt. goździków
Dynię pokroić w drobną kostkę, podlać wodą, wsypać cukier i zagotować. Przykryć garnek i co pewien czas mieszając gotować, aż dynia zacznie się rozpadać. W międzyczasie sparzyć wrzątkiem cytryny i pomarańcze. Z 2 cytryn i 2 pomarańczy zetrzeć skórkę na drobnej tarce. Wycisnąć sok z 3 cytryn i pokroić 5 pomarańczy (bez białej skórki ).Dodać do rozgotowanej dyni razem z przyprawami tj. imbirem, goździkami i cynamonem. Gotować na wolnym ogniu ok.30 minut mieszając i uważając, aby dżem się nie przypalił. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i postawić do góry dnem do wystygnięcia.
Ciasto dyniowe
(na tortownicę o średnicy 26cm)
4 jajka
90 g miodu
1 cytryna (skórka + sok)
(lub otarta skórka z jednej pomarańczy i sok z połówki)
250 g dyni
200 g drobno zmielonych migdałów lub orzeszków laskowych
50 g mąki
szczypta mielonych goździków
1-2 łyżeczki cynamonu (lub przypraw korzennych)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier puder do dekoracji
Zetrzeć dynię na tarce, białka ubić na pianę. Żółtka utrzeć z miodem, dodać sok i skórkę cytrynowa (lub pomarańczową). Dodać dynie, przyprawy, orzechy/migdały, mąkę, proszek do pieczenia, dobrze pomieszać. Na koniec wszystko delikatnie mieszamy z białkami
Wlać do dobrze wysmarowanej tłuszczem tortownicy. Nagrzać piekarnik do 180°
Piec 40-50 min.
Przed podaniem posypać cukrem pudrem
Racuszki z dynią.
35-40 dkg mąki
1/2 l kwaśnego mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2-3 jaja
5 dkg cukru pudru
30 dkg dyni ( jabłka lub rabarbaru)
tłuszcz do smażenia
Mąkę, mleko rozmącić starannie z jajami, dodać startą na tarce dynię, mieszać łyżką na gładką, pulchną masę, pod koniec dodać proszek do pieczenia. Ciasto powinno mieć gęstość śmietany. Łyżką kłaść na rozgrzany tłuszcz, smażyć z obu stron na złoty kolor.
Zupa z dyni
50 dag dyni
1 l mleka,
1 łyżeczka cukru pudru,
sól, pieprz
Dynię obrać ze skóry, odrzucić miąższ z pestkami, opłukać, pokroić w kostkę, zalać wrzątkiem, posolić i gotować 15-20 minut. Odcedzić i przetrzeć przez sito lub zmiksować. Zalać przecier gorącym mlekiem, postawić na ogniu, przyprawić solą, pieprzem oraz cukrem i zagotować. Podawać zupę z grzankami z bułki.
Na podstawie:
„Warzywa dyniowate” Hanna Strzelecka, 1985 r.
„Słońce w słoikach” Irena Gumowska