W ramach ekoschematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, rolnik może otrzymać płatność dobrostanową realizując praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt.
Płatność dobrostanowa przysługuje rolnikowi, jeżeli:
jest rolnikiem aktywnym zawodowo
jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi działalność rolniczą,
łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha, w przypadku rolników posiadających mniej niż 1,00 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt, łączna kwota płatności bezpośrednich, jakie miałyby zostać przyznane w danym roku temu rolnikowi (przed zastosowaniem kar), musi wynosić co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.
Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” można realizować w ramach następujących wariantów:
Dobrostan loch.
Dobrostan tuczników.
Dobrostan krów mlecznych.
Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.
Dobrostan opasów.
Dobrostan owiec.
Dobrostan kur niosek.
Dobrostan kurcząt brojlerów.
Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym.
Dobrostan kóz.
Od 2024 roku, rolnik ubiegający się o przyznanie płatności dobrostanowej za realizację praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach wszystkich wariantów ekoschematu Dobrostan zwierząt, zobowiązany jest do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, w terminie do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.
Szkolenie z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej organizują jednostki doradztwa rolniczego.
W dniu dzisiejszym została uruchomiona strona produkcyjna dotycząca szkoleń ekranowych dla rolników nt. „Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – szkolenie dla beneficjentów ekoschematu Dobrostan zwierząt”.
Szkolenie znajduje się pod adresem: https://sdr.odr.net.pl/ lub https://szkoleniadlarolnika.pl/ - (przy tej stronie CDR trzeba wejść w mapę i wybrać województwo śląskie). Następnie rolnik musi się zalogować i przejść wszystkie prezentacje, aby ukończyć szkolenie i pobrać zaświadczenie.
Dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej jest zaświadczenie potwierdzające ukończenie przez rolnika tego szkolenia, określające tematykę, wymiar godzin, datę odbycia szkolenia oraz zawierające informację o organizatorze szkolenia.
Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej rolnik składa za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR albo kierownikowi biura powiatowego w terminie do dnia 21 marca roku następującego po roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej.
Zobowiązanie do odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej dotyczy rolników, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej po dniu 14 marca 2024 roku.