^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

WSPARCIE DLA PROJEKTÓW DEMONSTRACYJNYCH I DZIAŁAŃ INFORMACYJNYCH- DEMONSTRACJE W GOSPODARSTWACH EKOLOGICZNYCH

logotypy do newsa o ekol. gosp dem

 

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Częstochowie w ramach zawartego Konsorcjum, wraz z Liderem Konsorcjum Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, przystąpił do realizacji operacji w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Dnia 20.czerwca 2022 r. w Warszawie została podpisana z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowa o dofinansowanie operacji.

Celem operacji jest upowszechnienie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności.

Całkowita wartość operacji wynosi 45 067 823,30 zł., a termin jej realizacji to okres od 20.06.2022 r. do 31.12.2024 r.

Liderem Konsorcjum jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

W konsorcjum występują również jednostki naukowe wraz z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego działającymi na terenie całego kraju.

Do działań, które zostaną przeprowadzone w ramach realizowanej operacji należą:

- założenie obiektów demonstracyjnych w gospodarstwie/podmiocie prowadzonym w systemie rolnictwa ekologicznego (roślinnego lub zwierzęcego) lub dotyczących przetwórstwa surowców ekologicznych, marketingu produktów ekologicznych i prowadzenia w tych obiektach działalności zgodnie z instrukcją poprzez wydzielenie części gospodarstwa lub podmiotu przygotowującego produkty rolnictwa ekologicznego, w której prowadzona jest działalność zgodna z instrukcją i przygotowanie jej do demonstracji ostatecznych odbiorców;

- przeprowadzenie demonstracji (szkoleń praktycznych) w obiektach demonstracyjnych.

 Będą to 2 wizyty na obiekcie z danego tematu w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz 1 wizyta w zakresie przetwórstwa i uboju.

W ramach działania będzie możliwość skorzystania przez ostatecznego odbiorcę demonstracji z dowolnej liczby tematów z produkcji roślinnej i/lub zwierzęcej. Do tematów demonstracji będą zaliczane następujące kategorie: zboża, kukurydza, rzepak, rośliny bobowate i ich mieszanki, ziemniak, warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, zielona infrastruktura, bydło mięsne, bydło mleczne, kozy, owce, trzoda chlewna, króliki, kurczęta rzeźne, kury nioski, akwakultura, pasieki, oraz przetwórstwo zbóż, mleka, mięsa, owoców/warzyw, a także ubojnia.

- organizacja seminariów (45 seminariów dla 2138 ostatecznych odbiorców),

- organizacja konferencji (2-dniowa konferencja krajowa podsumowująca realizację operacji dla 180-220 uczestników).

Na terenie całego kraju powstanie 235 obiektów demonstracyjnych, w których zostanie przeszkolonych  8 773 ostatecznych odbiorców.

Na terenie województwa śląskiego w ramach realizacji operacji zostanie przeszkolonych 626 ostatecznych obiorców.

Uczestnikami/ odbiorcami ostatecznymi powyższej operacji będą:

-Rolnicy;

-domownik rolnika;

-małżonek rolnika;

-osoba zatrudniona w rolnictwie;

-wnioskodawca lub beneficjent operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

KOORDYNACJA PROJEKTU: Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska

Osoby zainteresowane projektem i/lub uczestnictwem w demonstracjach proszone są o kontakt z Działem Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com