^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

konferencja pn. „Tradycja i naturalna bioróżnorodność w pszczelarstwie – lokalne bezpieczeństwo żywnościowe”

W dn. 25 lutego w Centrum Edukacji Ekologicznej „Arka” przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy odbyła się konferencja pn. „Tradycja i naturalna bioróżnorodność w pszczelarstwie – lokalne bezpieczeństwo żywnościowe”. Konferencja została zorganizowana przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu, Centrum Edukacji Ekologicznej ARKA, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności, Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żywiecki – Andrzej Kalata oraz Przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – o. Stanisław Jaromi OFMConv.

Konferencję otworzyła Pani Anna Bednarek, która przedstawiła tematykę konferencji i zaprosiła do udziału w towarzyszącym konferencji kiermaszu. Pan Stanisław Kucharczyk – Wicestarosta Powiatu Żywieckiego powitał zaproszonych gości i uczestników konferencji, zaakcentował również działania Starostwa Powiatu Żywieckiego w zakresie Strategii Pszczelarstwa Powiatu Żywieckiego 2021-2027 i na rzecz różnorodności biologicznej, promocji zdrowej żywności.

Tematyka prezentowanych wykładów m.in.:

„Wyzwania epoki antropocenu” - O. dr Stanisław Jaromi OFMConv przedstawił tematykę dot. wyzwań epoki antropocenu, będącej epoką człowieka, cywilizacji, epoką licznych dylematów i paradoksów. Prelegent przybliżył oblicza współczesnej zielonej debaty i ekologii integralnej, poruszył kwestie zmian klimatycznych, ekologii, dążenia do równowagi pomiędzy człowiekiem a przyrodą.

„Czy propolis to panaceum?” – Dr Jerzy Peszke wygłosił referat dot. propolisu i jego szerokiego zastosowania w leczeniu, suplementacji człowieka i zwierząt.

„Inwazyjne gatunki roślin vs rola pszczelarza w zjawisku inwazji biologicznych-działanie w ramach międzynarodowego projektu pn. Zintegrowane podejście do ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi roślinami obcymi w południowej Polsce- IAS/EcoSystemCare” – dr Katarzyna Bzdęga, dr hab. Alina Urbisz, dr hab. Łukasz Depa przybliżyli problematykę roślin inwazyjnych i omówili poszczególne gatunki roślin inwazyjnych.

„Powrót do sprawdzonych metod gospodarowania glebą” – Stanisław Kolbusz omówił sprawdzone metody gospodarowania glebą i ich wpływ na jej naturalną żyzność, w tym kwestie związane z nawożeniem nawozami naturalnymi i organicznymi.

„Adaptacja – rośliny adaptogenne w utrzymaniu zdrowia pszczół” – mg Halina Jurkowska poruszyła kwestie związane z wykorzystywaniem związków adaptogennych  w utrzymaniu zdrowia pszczół.

„Co z tą Apiterapią?” – Janusz Kasztelewicz właściciel gospodarstwa pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach, wygłosił wykład dot. apiterapii, możliwości leczenia i suplementacji człowieka produktami pszczelimi, w tym przepisów prawnych.

„Lecznicze właściwości mola woskowego” – Jan Borzęcki omówił lecznicze właściwości preparatów wykonywanych na bazie mola woskowego (in. barciaka większego).

Konferencja była ukierunkowana na produkcję zdrowej żywności w tym produktów pszczelich, i jej znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania, samopoczucia i zdrowia człowieka. Dopełnieniem a zarazem ubogaceniem konferencji w samki i zapachy był kiermasz wyrobów pszczelich i zdrowej żywności. Wystawcami podczas Kiermaszu byli producenci wyrobów z mięsa i mleka koziego, warzyw, produktów pszczelich, zielarskich, olejków i kosmetyków na bazie ziół, wyrobów z wełny, suplementów i wyrobów leczniczych na bazie produktów pszczelich i adaptogenów roślinnych, rękodzieła, literatury fachowej. Podczas kiermaszu można było również skorzystać z informacji dostępnych w punkcie informacyjnym dot. samowystarczalności żywieniowej, zdrowotnej i energetycznej.

Wydarzenie zakończył panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy konferencji mogli wymienić się doświadczeniami oraz zdawać pytania prelegentom.

 

 

15

3

2

1

4

5

6

8

9

10

11

12

 

 

13

dyskusja

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com