^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

ZABYTKOWE DREWNIANE KOŚCIOŁY W POWIECIE ŻYWIECKIM

Kościół od setek lat odgrywał ogromne znaczenie w życiu społeczności wiejskiej. Święta kościelne były powiązane z rytmem pracy na gospodarstwie. Początek adwentu był dniem zakończenia prac na polu, w dniu świętego Wojciecha wyprowadzano po raz pierwszy na wiosnę  krowy i bydło.
Zabytkowa architektura drewniana jest swego rodzaju pamiątką z przeszłości oraz elementem dziedzictwa kultury i tradycyjnego krajobrazu rolniczego wsi. 

W miejscowości Gilowice (powiat żywiecki),  znajduje się zabytkowy Kościół Parafialny p. w. św. Andrzeja Apostoła z 1547 roku z wieżą z 1641 roku, który przeniesiony został z Rychwałdu do Gilowic w 1757 roku. Budynek wykonany jest w stylu gotyku śląsko – małopolskiego, wnętrze Świątyni jest barokowe oraz klasycystyczne, wyposażenie z XVIII w. W 1934 roku Kościół został powiększony i rozbudowany.
Gilowicki kościół posiada dwa dzwony (najstarsze w okolicy):  Andrzeja z roku 1535 oraz Jana z 1584 roku, najstarszym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica o wysokości 102 cm z 1440 roku. 

żGILOWICE1Fot. Paulina Barabasz

"ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W GILOWICHACH"

Zabytkowy Kościół p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego typu śląsko- małopolskiego. Wzniesiony został w 1542 roku.
W późniejszych latach został rozbudowany, dostawiono wieżę oraz powiększono nawę. Wnętrze Świątyni jest barokowe, możemy zobaczyć ołtarze z XVII w, Kaplicę św. Franciszka z roku 1895 jak i kamienną chrzcielnicę kielichową z 1705 roku. Ściany oraz strop zdobią zabytkowe malowidła.

żCięcinieFot. Paulina Barabasz

"ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W CIĘCINIE"

 

Świątynie znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, otoczone są szczególną troska parafian, plebanii oraz miejscowych władz gminnych.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com