^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Flora Olomouc 2014 - relacja z wyjazdu

3 października 2014 roku Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Gliwicach zorganizował dla ogrodników i rolników wyjazd seminaryjny do Czech na wystawę Flora Olomouc 2014
Ołomuniec jest czeskim miastem we wschodniej części kraju. Miasto rozciąga się malowniczo u ujścia dwóch rzek: Bystrzycy i Młyńskiego Potoku do Morawy. Ołomuniec pełni funkcje administracyjne jako stolica kraju ołomunieckiego i powiatu, a zarazem jest stolicą historyczną Moraw. Miasto liczy ponad sto tysięcy mieszkańców, ale leży w obrębie trzykrotnie większej aglomeracji.

Flora Olomouc odbywa się na najwspanialszej części zabytkowych parków w Ołomuńcu, którą stanowią Smetanovy sady (Park Smetany),są oazą spokoju i wypoczynku, zarówno dla mieszkańców, jak i osób zwiedzających hanácką metropolię.Główną oś parku tworzy Aleja Rudolfa, posadzona po wojnie prusko-austriackiej. Obecnie aleja jest w całości odnawiana i pierwotne kasztany zostały zastąpione nowymi nasadzeniami. Częścią olomunieckiej wystawy jest kompleks szklarniany, swoim zakresem jeden z największych w Czechach. Najstarszą i największą szklarnią jest palmiarnia postawiona w latach 1927-1930. Na powierzchni 1500m2, przeznaczonej do uprawy egzotycznej i tropikalnej roślinności, zwiedzający mogą podziwiać różne rodzaje palm, z których wiele ma ponad sto lat. Szklarnia kaktusowa zawiera kolekcję 3000 sztuk kaktusów i sukulentów w ponad 700 gatunkach, odmianach i formach. Zawiera kaktusy z Ameryki, aloesy i wilczomlecze z Afryki, kolorowe odmiany kaktusów z Japonii. Szklarnia tropikalna upaja pełnią kolorów, różnorodnością kształtów, wielkością roślin i bogactwem kwiatów.

Na terenie wystawy można było zobaczyć ekspozycję główną z najlepszymi okazami owoców, warzyw i przeglądem chryzantem, przegląd drzew owocowych czołowych hodowców krajowych i zagranicznych, przegląd najciekawszych eksponatów z konkursu florystycznego w aranżacji kwiatów. Na Jesiennych Targach Ogrodniczych czekała szeroka oferta warzyw, owoców, drzew owocowych i ozdobnych oraz akcesoriami dla ogrodników i majsterkowiczów. Na chwilę odpoczynku idealny był program towarzyszący, na który składały się wystąpienia kapel dętych i mażoretek, prezentacje amatorskich zespołów folkowych oraz festiwal gastronomiczny z Dniami Win Morawskich. Nieodpartą gwiazdą Dni Win był burčák (burczak), czyli specjalny napój winny. Jest to częściowo sfermentowany moszcz z winogron, który zawiera zrównoważoną ilość alkoholu, cukru i kwasów. Jest to półprodukt powstały podczas produkcji wina, który nadaje się do spożycia już kilka dni po rozpoczęciu fermentacji moszczu. Zawartość alkoholu w burczaku wynosi 4–10%. Burczak pije się szczególnie na Morawach i na Słowacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wyjeździe. Pogoda i humory dopisały. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie.

20141003 11213020141003 11135420141003 11113720141003 10303420141003 10295620141003 102813

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com