^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Konferencja "Propagowanie nowoczesnych technologii w chowie bydła -roboty udojowe"

Bez tytułu

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

 

 

W dniach 16-17 listopada 2016 r. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w  Częstochowie - PZDR w Lublińcu, zrealizował operację pn. „ Propagowanie nowoczesnych technologii w chowie bydła mlecznego – roboty udojowe”

Projekt został opracowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Częstochowie w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach

Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

DSC05176

W dniach 16-17 listopada 2016 r.  odbyła  się w Lublińcu  Konferencja szkoleniowa oraz wyjazd studyjny do gospodarstwa rolnego Pani Doroty Wyrobek w Ślizowie  koło Sycowa,  powiat Oleśnica.

Projekt  składał  się z   części teoretycznej – pierwszy dzień, gdzie wyczerpująco przedstawione zostały zagadnienia związane z automatyzacją doju w nowoczesnej oborze

oraz wyjazdu studyjnego – drugi dzień, zorganizowanego  w celu pokazania wdrożonego rozwiązania w oborach.

  W pierwszym dniu,  w otwarciu  konferencji  uczestniczył Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

         Wykładowcami w pierwszym dniu konferencji byli:

Profesor Stanisław Winnicki z Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego w Falentach Oddział w Poznaniu, który prowadził tematy:

 „Innowacyjne technologie w produkcji mleka”  i „Zasady modernizacji obór pod kątem wprowadzenia automatyzacji doju”  

DSC05138

         Joanna Aerts  Dyrektor Marketingu  Firmy Lely  East Sp. z o.o.  produkującej roboty udojowe, ktora wygłosiła wykład na   temat „ Zasady pracy robota udojowego”  

Arend Jan Hendriks  Holender mieszkający w Polsce od 18 lat,  właściciel ponad 350 hektarowego gospodarstwa rolnego  utrzymującego 380 krów mlecznych.  W jego gospodarstwie pracują cztery roboty udojowe – przedstawiał temat „Organizacja pracy w oborze po wprowadzeniu robota udojowego"

Wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy konferencji z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w  omawiane  tematy.

DSC05128

W przerwach między wykładami i po wykładach, wykładowcy odpowiadali na indywidualnie na pytania słuchaczy. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali dnia następnego.

W  drugim dniu uczestnicy odliczyli się w komplecie i przejazd odbył się bez żadnych problemów. O godzinie  10.00  rozpoczęła się  wizyta w gospodarstwie prowadzącym dój robotem udojowym.

Gospodarstwo ponad 300 hektarowe utrzymujące 330 krów mlecznych. Jego właścicielem jest Pani Dorota Wyrobek ze Slizowa k./ Sycowa, która zaprezentowała  swoje gospodarstwo i bardzo chętnie odpowiadała na pytania uczestników wyjazdu studyjnego.

DSC05223

Uczestnicy mieli możliwość  obserwacji robota w czasie pracy i zapoznanie się z organizacją obory mlecznej przy pełnej automatyzacji doju.

 Wysoko zawansowana technologia pozwala prowadzić dój robotowi, identyfikując krowę. Robot posiada  system kontroli jakości mleka,  powoduje rozpoznanie siary, krwi w mleku oraz nieprawidłowego mleka. Dój odbywa się  indywidualnie dla każdej z ćwiartki.

DSC05201

  Profesor Stanisław  Winnicki oraz Pani Joanna Aerts cały czas byli do dyspozycjo uczestników - doradzali i  informowali.

Ponadto uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli możliwość zaobserwowania  pracy robota do zadawania pasz i stacji paszowej

 

Konferencja pozwoliła podjąć ważne  decyzję kilku rolnikom. Niektórzy z nich zapewniali,  że  w najbliższym czasie  roboty udojowe pojawią się w ich gospodarstwach.

     Głównym celem zrealizowanego projektu było ułatwienie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie i  na obszarach wiejskich, poprzez bezpośrednie przekazywanie wiedzy naukowej na platformie nauka-praktyka w ramach współpracy naukowców, doradców i rolników.

                                                                               

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com